Rzekomy pomór drobiu w Macedonii – zakaz importu

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu ogniska rzekomego pomoru drobiu w Macedonii Północnej. Kraj ten nie może być dłużej uznawany za wolny od tej choroby.

Zakaz importu drobiu z Macedonii do UE

Władze weterynaryjne tego kraju nie mogą dłużej certyfikować przesyłek: świeżego mięsa drobiowego, drobiowych wyrobów mięsnych oraz nieprzetworzonych produktów mięsnych i nieprzetworzonych drobiowych ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że ww. przesyłki nie mogą być importowane z Macedonii Północnej do Unii Europejskiej.

Choroba może spowodować znaczne straty ekonomiczne w przemyśle drobiarskim spowodowane wysoką śmiertelnością ptaków, zmniejszoną produkcyjnością, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu drobiu, jaj, mięsa drobiowego i przetworów drobiowych z regionów (krajów) objętych chorobą.

Kuwejt znosi ograniczenia importowe na polski drób

Choroba jest bardzo zaraźliwa

Rzekomy pomór drobiu wywoływany jest przez paramyksowirusy. Występujące w przyrodzie szczepy wirusa charakteryzują się bardzo różną patogennością: od bardzo niewielkiej, poprzez umiarkowaną, do bardzo silnej. Jest chorobą bardzo zaraźliwą. Zakażenie następuje poprzez kontakt z chorymi ptakami, za pośrednictwem wydzieliny zapalnej z układu oddechowego. Choroba łatwo przenosi się poprzez sprzęt, samochody, personel, dzikie ptaki.

Najbardziej podatne na choroby są  kury, indyki, inny drób grzebiący.

Oprac. na podstawie komunikatu GLW
Marta Nowak-Woźnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here