Bezpieczeństwo i higiena pracy czyli BHP to nazwa określająca zbiór zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, oraz dziedzina zajmująca się udoskonalaniem warunków bezpiecznej pracy.
Żniwa to okres w którym rolnicy są bardziej narażeni na zagrożenia wypadkowe skutkujące rozległymi urazami, a nawet śmiercią. Zdarzenia w okresie lata stanowią jedną trzecią wszystkich wypadków zgłoszonych do KRUS w ciągu roku. Wskaźnik wypadkowości w rolnictwie indywidualnym w 2019 roku wyniósł 8,5 wypadków na 1000 ubezpieczonych. Niechlubną 2 pozycję w kraju zajmuje woj. Wielkopolskie, w którym odnotowano aż 11 wypadków na 1000 rolników.
Jak bezpiecznie używać maszyn?
Przypominamy o bezpiecznym używaniu maszyn i urządzeń oraz o konieczności pracy w odpowiedniej odzieży i obuwiu roboczym. Przed przystąpieniem do napraw, regulacji lub czyszczenia sprzętu bezwzględnie należy wyłączyć napęd i silnik ciągnika oraz wyjąć kluczyk ze stacyjki. Należy również pamiętać o zamontowaniu osłon na wałach przegubowo-teleskopowych. Podczas wychodzenia i schodzenia z kombajnu i ciągnika twarz powinna być skierowana do maszyny. Nigdy nie przewozimy osób na pomoście roboczym.
Organizując transport należy pamiętać o sprawnej sygnalizacji oświetleniowej oraz zabezpieczyć ładunek przed zmianą położenia podczas jazdy. Materiały sypkie należy przewozić w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczone przed rozsypaniem.
Przypominamy również o bezpieczeństwie pożarowym przy pracach żniwnych:
- nie palimy tytoniu podczas zbioru płodów rolnych,
- ciągniki i maszyny rolnicze muszą być wyposażone w sprawny, podręczny sprzęt gaśniczy, który jest umieszczony w dostępnym miejscu (przypomnij sobie zasady obsługi gaśnicy),
- w miejscach składowania palnych płodów rolnych nie używamy otwartego ognia,
- zachowujemy bezpieczne odległości przy budowie stogów.
Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci
Ceną pośpiechu, zmęczenia może być kalectwo, a nawet śmierć. Statystyki pokazują, że również dzieci są ofiarami wypadków w okrasie żniwnym, ale to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność moralna i prawna za bezpieczeństwo najmłodszych. Latem dzieci przebywają na dworze, są chętne do pomocy i wszystko je interesuje. Dbając o bezpieczeństwo dzieci w okresie żniw należy przestrzegać następujących zasad:
- zapewniamy opiekę i organizujemy bezpieczne miejsce do zabawy,
- nie pozwalamy dzieciom na kierowanie ciągnikami i obsługę maszyn rolniczych,
- nie pozostawiamy niebezpiecznych narzędzi, które mogą stanowić zagrożenie,
- zabezpieczamy wszystkie miejsca zagrażające zdrowiu i życiu,
- zabezpieczamy wejścia na strychy i poddasza.
Zachęcamy rolników do stosowania dobrych praktyk w czasie żniw:
- dostęp do apteczki pierwszej pomocy,
- montowanie kamer cofania (kombajn),
- robienie przerw w trakcie pracy,
- posiadanie telefonu komórkowego (pozwala na wezwanie natychmiastowej pomocy).
Rozpoczęły się żniwa, bardzo pracowity czas w każdym gospodarstwie rolnym. Nie warto się spieszyć, ponieważ wtedy popełniamy błędy, które mogą nas kosztować zdrowie a nawet życie.
Paweł Bydałek
Źródło: PIP i KRUS
Bardzo ważny jest z pewnością odpowiedni przegląd kombajnu i przerwy w pracy. W ten sposób zmniejszymy ryzyko samozapłonu najbardziej nagrzanych części w maszynie.