Rolnicy na zasiłku chorobowym nie uwzględnieni w tarczy antykryzysowej

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wystąpił 4 sierpnia 2020 r.  do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie przedstawiając problem sytuacji rolników, którzy pozostali bez koniecznej pomocy w tym trudnym czasie związanym w koronawirusem w celu zmian w tarczy antykryzysowej (pakiet antykryzysowy).

W przepisach pominięto uregulowanie sytuacji osób ubezpieczonych w KRUS

W przepisach pominięto uregulowanie sytuacji osób ubezpieczonych w KRUS, które były na zasiłku chorobowym, następnie komisje mające ocenić ich stan zdrowia po zakończeniu leczenia zostały odwołane z powodu epidemii COVID-19. Osoby takie do czasu wznowienia pracy komisji i uzyskania orzeczenia pozostawały bez środków do życia. Decyzje wydawane przez KRUS już na podstawie oceny komisji działają tylko na przyszłość a nie obejmują świadczeń za okres, kiedy na skutek przyczyn niezależnych od ubezpieczonego nie mógł on poddać się badaniu przez komisję KRUS. Komisje natomiast nie orzekały na podstawie samej dokumentacji lekarskiej zgromadzonej w sprawie.

Przepisy regulują jedynie sytuacje osób, które nie później niż w okresie 30 dni od ustania obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19 zgłoszą wniosek o przyznanie, ponowne ustalenie wysokości lub podjęcie wypłaty:

  • emerytury rolniczej,
  • renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty rodzinnej,
  • dodatków i świadczeń wypłacanych razem z emeryturami i rentami np. świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatku kombatanckiego, dodatku pielęgnacyjnego itd.

Takie osoby mogą uzyskać prawo do świadczenia, prawo do świadczenia w ponownie ustalonej wysokości lub wypłatę świadczenia od dnia, w którym zostały spełnione warunki do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia 1 marca 2020 r.

W ocenie KRIR istnieje konieczność adekwatnej regulacji prawnej dotyczącej osób na zasiłkach chorobowych. Zarząd KRIR postuluje o podjęcie stosownej inicjatywy w opisanej wyżej sprawie.

Źródło: KRIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ekoschemat Dobrostan zwierząt: Jak i gdzie odbyć obowiązkowe szkolenie?

Wszyscy rolnicy realizujących ekoschemat: Dobrostan zwierząt i wnioskujący o przyznanie płatności dobrostanowej za 2024 r. zobowiązani są do odbycia bezpłatnego, jednorazowego szkolenia z zakresu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics