Polski Związek Łowiecki, w związku z obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19 od ponad miesiąca nie może wykonywać polowań zbiorowych. Polowania są niezbędne dla zwalczania ASF, a także ochrony pól i lasów przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę.
Z uwagi na istotne konsekwencje mogące się pojawić w przypadku dłuższego okresu kontynuowania ich wstrzymania, Zarząd Główny PZŁ pisemnie zwrócił się do Edwarda Siarki – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz do Grzegorza Pudy – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o możliwość wznowienia organizacji polowań zbiorowych, przy bezwzględnym przestrzeganiu przez myśliwych zasad epidemiologicznych obowiązujących w danym momencie.
Łowczych poinformowano, że w obu resortach trwają prace nad wprowadzeniem takich rozwiązań, które ostatecznie pozwolą na organizację polowań zbiorowych.
Oba resorty otrzymały także aktualną sytuację organizacji polowań w czasie pandemii obowiązującą w poszczególnych krajach Europy. Dodatkowo przekazano analizę pozyskania zwierzyny podczas polowań indywidualnych i zbiorowych w latach ubiegłych. Analiza wykazała, że polowania zbiorowe są ważną częścią realizacji rocznych planów łowieckich.
Konieczność zwalczania ASF i ochrony pól przed zwierzyną
Zwrócono również uwagę na aspekt konieczności zwalczania ASF, a także ochrony pól i lasów przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę. Wykonywanie polowań zbiorowych w świetle powyższego staje się konieczne.
Oprac. na podst. pzl