Pszenica jara – nakłady kontra zyski

Pszenica jara ma duże wymagania pokarmowe i glebowe. Posiada jednak słabo rozwinięty system korzeniowy. W związku z tym ma małą zdolność do pobierania składników pokarmowych dostępnych w glebie. Należy pamiętać, że intensywność rozwoju systemu korzeniowego pszenicy jarej zależy przede wszystkich od terminu siewu czy wilgotności. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju tego zboża można spodziewać się dobrych plonów.

Pszenica jara – nakłady kontra zyski

Przedstawiona analiza powierzchni upraw, zbiorów, kształtowania się cen i prognoz cen w 2021 roku dotyczy pszenicy ozimej i jarej razem, ponieważ ze względu na dostępne informacje nie da się wyodrębnić osobno pszenicę jarą.

Zbiory głównych ziemiopłodów rolnych w 2020 r. przedstawiają się optymistycznie

Według danych wynikowych GUS możemy stwierdzić, że zbiory głównych ziemiopłodów rolnych w 2020 r. przedstawiają się optymistycznie, szczególnie był to bardzo dobry rok dla zbóż. Zbiory zbóż ogółem oszacowano na 33,5 mln t, tj. o około 16% więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2020 r. wyniosła około 7,9 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi – około 7,2 mln ha, w tym pszenicy 2,5 mln ha.

Według szacunków GUS plony zbóż w kraju w 2020 roku ogółem wyniosły około 42,5 dt/ha, tj. o 5,8 dt/ha (o 16%) więcej w porównaniu z ubiegłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosły 40,3 dt/ha, tj. w stosunku do ubiegłorocznych więcej o 5,1 dt/ha (o 14%). Natomiast plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 34,3 dt/ha, tj. o 5,6 dt/ha (o 20%) więcej od plonów ubiegłorocznych.

Producenci dostarczyli do skupu 588 tys. ton zbóż podstawowych z mieszankami

Na podstawie analiz KOWR w Polsce podaż zbóż w skupie w listopadzie 2020 r. uległ dalszemu sezonowemu obniżeniu. Producenci dostarczyli do skupu 588 tys. ton zbóż podstawowych z mieszankami, tj. o 19% mniej niż w poprzednim miesiącu, ale o 11,5% więcej niż przed rokiem. W strukturze skupu dominowała pszenica która stanowiła 73% (427 tys. ton), żyto – 10% (59 tys. ton), i jęczmień – 6% (34 tys. ton).

Na ceny skupu zbóż według GUS w listopadzie 2020 r. miały wpływ następujące czynniki: sezonowe zmniejszenie dostaw zbóż do skupu w kraju, znaczący eksport. Czynniki te wywierały znaczącą presję na wzrost cen. Cena pszenicy w skupie według GUS wyniosła 823zł/t i była o 8% wyższa niż miesiąc wcześniej.

Na rynku krajowym w grudniu 2020 r. odnotowano niewielkie zmiany cen zbóż podstawowych. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 14–20 grudnia 2020 r. za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 848 zł/t, tj. o 1% więcej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena pszenicy była o 2% wyższa niż miesiąc wcześniej i o 19% wyższa niż przed rokiem.

W II kwartał 2021 r. cena pszenicy może kosztować średnio na poziomie 790-840 zł/t

Zdaniem ekspertów IERiGŻ na koniec sezonu skupowego czyli w II kwartał 2021 r. cena pszenicy może kosztować średnio na poziomie 790-840 zł/t (pszenicy paszowej 750-800 zł/t, pszenicy konsumpcyjnej  – 810-860 zł/t).

Swoją prognozę eksperci Instytutu, oparli na kilku przesłankach. Według nich, w sezonie 2020/21 na światowych rynkach zbóż wzrosły nadwyżki produkcji nad przewidywanym zużyciem w bilansie pszenicy, a w bilansie zbóż paszowych zmalały niedobory. W warunkach rekordowych zbiorów i nieco niższego stanu zapasów, całkowita podaż zwiększyła się więc o 2,1% do 2,79 mld ton. Przy wzroście zużycia o 1,7% do 2,21 mld ton i obrotów handlu zagranicznego o 3,1% do 402 mln ton, spowoduje to zwiększenie zapasów końcowych o 3,2% do 652 mln ton, co będzie dotyczyło pszenicy, a zapasy zbóż paszowych pozostaną zbliżone do ubiegłorocznych.

Jak uczciwie ocenić jakość skupowanych płodów rolnych?

Rolnicy nie mają jednak problemów ze zbytem zbóż i uzyskaniem dość dobrej ceny

Pomimo stosunkowo wysokich zbiorów polscy rolnicy nie mają jednak problemów ze zbytem zbóż i uzyskaniem dość dobrej ceny za sprzedane tegoroczne zboża. Szczególnie dużym zainteresowaniem na  rynku cieszy się pszenica konsumpcyjna, której ceny wciąż się pną w górę.

Podmioty skupowe w woj. kujawsko-pomorskim za dostarczone ziarno pszenicy konsumpcyjnej płacą na początku stycznia 2020 roku za tonę pszenicy konsumpcyjnej (w zależności od parametrów jakościowych) w cenie od 790 do 940 złotych, natomiast  pszenicę paszową w cenie 780 – 860 zł/t. Więcej informacji odnośnie kształtowania się cen   w wybranych punktach skupu na terenie woj. kujawsko-pomorskiego,  w tym pszenicy można uzyskać na stronie Naszego Ośrodka: www.notowania.kpodr.pl

Kalkulacje rolnicze – pszenica jara

Poniższa tabela zawiera kalkulację uprawy 1 ha pszenicy jarej według cen brutto ziarna
i środków do produkcji z stycznia 2021 r. opracowaną na podstawie wydawnictwa „Kalkulacje Rolnicze”. Założenia metodyczne do „Kalkulacji Rolniczych” znajdziecie Państwo na stronie Naszego Ośrodka.

 

 

Źródło: kpodr.pl
Wykorzystano materiały:www.kowr.gov.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ekoschemat Dobrostan zwierząt: Jak i gdzie odbyć obowiązkowe szkolenie?

Wszyscy rolnicy realizujących ekoschemat: Dobrostan zwierząt i wnioskujący o przyznanie płatności dobrostanowej za 2024 r. zobowiązani są do odbycia bezpłatnego, jednorazowego szkolenia z zakresu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics