Jak się chronić przed grypą ptaków?

Główny Lekarz Weterynarii wziął udział 3 lutego 2021 roku w konferencji naukowo-dydaktycznej – nauka w praktyce, dla szkół rolniczych, ośrodków doradztwa rolniczego, powiatowych inspektoratów weterynarii i hodowców drobiu na temat „Zasad bioasekuracji i danych epidemiologicznych w odniesieniu do grypy ptaków”. Spotkanie, zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zatytułowane było „Grypa ptaków – występowanie, zwalczanie, zasady zabezpieczania stad hodowlanych”.

Konferencja grypa ptaków - występowanie, zwalczanie, zabezpieczanie
Konferencja grypa ptaków – występowanie, zwalczanie, zabezpieczanie foto: www.wetgiw.gov.pl

Sytuacja epizootyczna w Polsce i administracyjne metody zwalczania grypy ptaków

Wideokonferencję rozpoczął uroczyście wiceminister Szymon Giżyński. „Mamy przygotowany pewien przekaz kompetencyjny, czyli zacne osoby o bardzo wysokim statusie, prestiżu i odpowiedzialności za to, co robią, będą Państwu oferować swoją wiedzę w wymiarze praktycznym, oczywiście do wykorzystania”. Zaraz po tych słowach Ministra wykład na temat „Sytuacji epizootycznej w Polsce i administracyjne metody zwalczania grypy ptaków” wygłosił dr Bogdan Konopka.

Sytuacja epizootyczna w całej Europie oraz zagadnienie bioasekuracji

Zaraz po Głównym Lekarzu Weterynarii głos zabrał dr hab. Krzysztof Śmietanka, profesor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który poszerzył wykład dr Konopki o sytuację epizootyczną w całej Europie oraz zagadnienie bioasekuracji, jako skutecznej formy zabezpieczenia przed wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Następnie, prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk, dyrektor PIWet-PIB w Puławach, wyjaśnił ważną rolę krajowego labolatorium PIWet- PIB ds. grypy ptaków zarówno w zwalczaniu choroby, jak i w weterynaryjnej ochronie zdrowia publicznego.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje: Grzybiarze, uważajcie na ASF

Każdy z nas rozpoczynając od siebie może pomóc najwięcej

Po wykładach wszyscy uczestnicy – w ilości ponad 260 kont zgłoszonych do wideokonferencji – mieli szansę podjąć dyskusję, zadawać pytania oraz wspólnie analizować usłyszane wcześniej fakty. „Podstawą do walki z każdym wirusem atakującym zwierzęta, czy nawet ludzi jest komunikacja i pełna współpraca na każdym poziomie – rolnicy, służby, naukowcy. Każdy z nas rozpoczynając od siebie może pomóc najwięcej” podkreślił Bogdan Konopka.

Źródło: wetgiw

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pokolenie Z w rolnictwie: Chcą inspirować i współpracować z liderami branży

Warszawa, listopad 2024 roku – Jakie jest wymarzone miejsce pracy osób z pokolenia Z, rozpoczynających karierę zawodową? Studentki i studenci mówią jasno: takie, w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics