Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż parapetów zewnętrznych? Jak czytamy na www.e-okna.pl, "zadaniem parapetu zewnętrznego jest ochrona fragmentu elewacji budynku i odprowadzenie wody opadowej. Niestety nawet najwyższej jakości parapet nie spełni swojej funkcji, jeśli zamocujemy go niewłaściwie. Błędny montaż przysporzy nam z pewnością wielu kłopotów. Jak ich uniknąć?
7 zasad montażu parapetu zewnętrznego"
- Parapetowi należy nadać spadek 50 w kierunku zewnętrznym, by mógł swobodnie odprowadzać wodę poza fragment muru, który osłania.
- Parapet powinien wystawać od 30 do 40 mm poza fasadę, tak aby spływająca po nim woda nie obmywała elewacji.
- Zewnętrzną krawędź parapetu (kapinos), formuje się tak, by spływająca woda nie zaciekała pod spód parapetu i na ścianę.
- W oknach plastikowych i aluminiowych parapet nie powinien przysłaniać otworów odwadniających, umieszczonych w dolnym profilu ościeżnicy.
- Tynkowanie bocznych krawędzi parapetu może być fatalne w skutkach. Pod wpływem czynników atmosferycznych, parapet zmienia swoje wymiary (tzw. rozszerzalność liniowa), napiera na ściany i powoduje ich pękanie. Trzeba zapewnić mu możliwość termicznej zmiany długości – w tym celu miejsca styków uszczelnia się trwale plastycznymi materiałami.
- Parapety metalowe (ze stali i aluminium), należy odpowiednio zabezpieczyć przed silnymi podmuchami wiatru. Ważna jest także ich izolacja dźwiękowa – w tym celu przykleja się specjalną podkładkę tłumiącą.
- Do uszczelniania parapetów z PVC i konglomeratu kamiennego, używa się jedynie silikonu, który trwale przykleja się do tych tworzyw. Zastosowanie pianki montażowej, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. W wyniku jej rozprężania parapet może pęknąć.
Tak zamontowane parapety zewnętrze z pewnością będą służyć przez lata.
Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu