Wielkopolska, okolice Kórnika.
Masowy nalot #chowacza czterozębnego – w ciągu kilku godzin do 1 żółtego naczynia przyleciało ponad 40 osobników.
Próg szkodliwości dla tego gatunku – 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.fot. Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów pic.twitter.com/zgM60C90vD
— Instytut Ochrony Roślin – PIB (@IOR_PIB) March 30, 2021
Chrząszcze czterozębne są czarne z szarozielonym odcieniem z jasną plamką na górnej stronie. Długość ciała wynosi od 2,5 do 3 mm. Larwy są beznogie, białe, z ciemnobrązową głową, długości 4-5 mm. Pojawiają się na polach rzepaku o kilka dni później niż chowacz brukwiaczek.
Straty w plonach mogą wynieść ponad 20%
Pierwszym widocznym objawem jest „ukłucie” na nerwach rośliny. Nie występuje deformacja łodygi w wyniku żerowania larw. Silne uszkodzenia łodygi powodują zahamowania we wzroście roślin i przy silniejszym wietrze mogą się łamać. Straty w plonach mogą wynieść ponad 20%. Wydrążone w dolnej części łodygi otwory są miejscem infekcji chorób grzybowych: suchej zgnilizny kapustnych, zgnilizny twardzikowej, szarej pleśni i wertycyliozy.
Owad ten jest fitofagiem roślin z rodziny krzyżowych. Atakuje m.in. rzepak, kapustę warzywną, kapustę polną, gorczycę, chrzan,rzodkiew, rzepichę, stulisza lekarskiego, stulisza Loesela, stulisza sztywnego. Może powodować duże szkody w przypadku żerowania na roślinach uprawnych, zwłaszcza na rzepaku.
Osobniki dorosłe spotykane są w ciągu całego roku. Zimują w ściółce lub w górnej warstwie gleby. Na świat przychodzi jedno pokolenie w ciągu roku. Jaja samice składają od marca do lipca na ogonkach liściowych, nerwie, blaszce liściowej lub łodydze rośliny żywicielskiej.
AM/Redakcja AgroNews
Fot: IOR Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów