Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Prawie łowieckim

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Prawie łowieckim.  Ustawa określa nowe podziały województw na obwody łowieckie. Przesuwa także termin, w którym sejmiki województw są zobowiązane do dokonania nowych podziałów województw na obwody łowieckie.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawie łowieckim
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawie łowieckim

Głównym celem ustawy jest zapewnienie ciągłości prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich gospodarki łowieckiej, szacowania szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych oraz wypłaty należnych z tego tytułu odszkodowań.

Sejmiki wojewódzkie mają czas do 31 grudnia 2021 na podział województw na obwody łowieckie

Cel ten jest realizowany poprzez przesunięcie z 31 marca 2021 r. na 31 grudnia 2021 r. terminu, w którym sejmiki województw są obowiązane do dokonania nowych podziałów województw na obwody łowieckie i zaliczenia tych obwodów do poszczególnych kategorii. W konsekwencji podziały województw na obwody łowieckie oraz zaliczenie obwodów łowieckich do poszczególnych kategorii mają zachować ważność do 31 marca 2022 r.

Utrata ważności obowiązującego podziału województw na obwody łowieckie, przy równoczesnym braku możliwości ponownego ich wydzierżawienia związanego z niedokonaniem nowego podziału województw na obwody łowieckie doprowadziłaby do sytuacji, w której na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej niemożliwe byłoby prowadzenie szeroko pojętej gospodarki łowieckiej.

Umowy dzierżawy obwodów łowieckich obowiązują do 31 marca 2022

Ponadto ustawa przedłuża okres obowiązywania umów dzierżawy obwodów łowieckich do 31 marca 2022 r.

Weterynarze apelują do prezydenta

Przesunięcie wyżej wskazanych terminów wynika z tego, że sejmiki województw ze względu na stan epidemii i konieczność oddelegowania do pracy zdalnej pracowników, nie zdołali przygotować stosownych uchwał do końca marca 2021 r.

Natomiast nowe podziały województw na obwody łowieckie oraz zaliczenia obwodów łowieckich do poszczególnych kategorii, których dokonały sejmiki województw w oparciu o przepisy ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 25 lutego 2021 r., zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 31 marca 2021 r.

AM/Redakcja AgroNews na podst. prezydent.pl/legislacja

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 4 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,127ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

ASF: rekomendacje dla producentów świń z województwa łódzkiego

Na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w województwie łódzkim natychmiastowe działania. Działania w kierunku zwalczania...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE