Kolejny przypadek wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 7 przypadku wścieklizny u lisa w miejscowości Ponurzyca w powiecie otwockim.

Kolejny przypadek wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego
Kolejny przypadek wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego

25 kwietnia rusza wiosenna akcja szczepienia lisów

W dniach 25 kwietnia – 2 maja br. odbędzie się wiosenna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie obejmie  powiaty: łosicki, ostrowski z wyłączeniem gminy Wąsewo, siedleckiego i miasta Siedlce, sokołowskiego, węgrowskiego. Z kolei 26 marca br. zakończyła się akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie powiatu otwockiego, powiatu mińskiego oraz w m.st. Warszawa. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł apeluje do mieszkańców obszarów zagrożonych o zachowanie ostrożności.

Wścieklizna to bardzo groźna, prawie zawsze śmiertelna choroba zakaźna, więc bądźmy ostrożni i unikajmy kontaktu z dzikimi zwierzętami np. lisami, nietoperzami, wiewiórkami czy jeżami.  Apeluję o zastosowanie się do zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Nie zapominajmy również  o bezpieczeństwie naszych zwierząt, które są narażone na zakażenie. Przede wszystkim pamiętajmy o szczepieniu psów – jest ono obowiązkowe, natomiast zalecane jest również szczepienie kotów  – powiedział Wojewoda Mazowiecki.

Siódmy przypadek wścieklizny u lisa wykryto w powiecie otwockim

Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim. 29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel, na terenie gminy Kołbiel w powiecie otwockim. 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt, gmina Wiązowna w powiecie otwockim. 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie, gmina Dębe Wielkie w powiecie mińskim. 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Malcanów w gminie Wiązowna w powiecie otwockim oraz u lisa w miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w powiecie otwockim. 13 kwietnia br. wykryto siódmy przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Ponurzyca w powiecie otwockim.

Obszary zagrożone

Określony w rozporządzeniach nr 2 i nr 3 Wojewody Mazowieckiego z 19 stycznia i z 2 lutego 2021 r. obszar zagrożony obejmuje:

  • w mieście stołecznym Warszawa:

w dzielnicy Wawer: część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni;

w dzielnicy Wesoła: część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski;

  • w powiecie mińskim:

miasto Sulejówek;

w gminie Halinów miejscowości: Długa Kościelna – część miejscowości na zachód od ulicy Jana Kochanowskiego, Długa Szlachecka – część miejscowości na zachód od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Grabina, Halinów – część miejscowości na zachód od ulicy Okuniewskiej, Hipolitów, Józefin, Królewskie Brzeziny, Stary Konik;

w gminie Siennica miejscowości: Borówek, Chełst, Grzebowilk, Kośminy;

  • w powiecie otwockim:

w gminie Wiązowna miejscowości: Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze, Zakręt;

w gminie Kołbiel miejscowości: Antoninek, Bocian, Borków, Chrosna, Chrząszczówka, Człekówka, Gadka, Gózd, Karpiska, Kołbiel, Nowa Wieś, Oleksin, Podgórzno, Rudno, Rudzienko, Sępochów, Skorupy, Stara Wieś Druga, Sufczyn, Teresin, Władzin, Wola Sufczyńska.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz:

  • organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
  • organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych. Za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki. Na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz:

  • trzymanie psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
  • pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Ponadto obowiązuje nakaz oznakowania obszaru zagrożonego wyraźnym napisem: „UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT”.

Mając na uwadze zachowanie psów i kotów należy ograniczyć możliwość ich kontaktu ze zwierzętami wolno żyjącymi.  Zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt. A także przeprowadzania polowań i odłowów zwierząt mają na celu ochronę zdrowia i życia ludzi.

Uwaga! Kolejne przypadki wścieklizny lisów w powiatach mińskim i otwockim na Mazowszu

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt (atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych), która podlega obowiązkowi zwalczania. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie ( temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

„Zaszczep pupila, to tylko chwila”

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie na początku grudnia ub. r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”. Akcja promowała obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Źródło: gov.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics