Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF reprezentujące polskich rolników i przetwórców działających w branży mięsnej apeluje do ministra rolnictwa o wprowadzenie systemowych rozwiązań mających na celu obronę branży wieprzowej.
Od 2014 roku polscy hodowcy i producenci trzody chlewnej oraz przetwórcy mięsa wieprzowego zmagają się z postępującym na terenie kraju afrykańskim pomorem świń (ASF). Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy strefa III ASF powiększyła się o ok. 10 – 20 proc. Oznacza to, iż obecnie aż 30 proc. krajowej produkcji tuczników znajduję się w przedmiotowej strefie. Najbardziej dotknięte regiony, tj. Wielkopolska, pow. piotrkowski (Grabica), pow. żuromiński (Żuromin – Lubawa), charakteryzują się wysokim stopniem specjalizacji w produkcji trzody chlewnej, a dla wielu z tamtejszych gospodarstw chów trzody chlewnej jest podstawowym źródłem dochodu.
„Oceniamy, że zakłady ubojowe korzystające z zaplecza surowcowego znajdującego się ww. regionach mogą ubić zaledwie około 50% tuczników w III strefie ASF” – napisali hodowcy w liście do Grzegorza Pudy.
Sieci handlowe nie chcą mięsa ze stref ASF
Problem ze zwiększeniem ubojów przez zakłady wynika z odmowy odbiorców (przede wszystkim sieci handlowych) zakupu produktów pochodzących z tych tuczników, tym samym łamią one zobowiązanie podjęte trzy lata temu, w którym zadeklarowały odbiór produktów wieprzowych pochodzących ze stref ASF.
„Uważamy, że obecna sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji ze strony Pana Ministra , a do rozmów nad modelem współpracy powinny usiąść organizacje branżowe, strona rządowa i przedstawiciele sieci handlowych” – czytamy w komunikacie.
Hodowcy produkujący w strefach ASF są zmuszani do zrezygnowania z działalności
Obecna polityka sieci handlowych doprowadzi do tego, że rolnicy produkujący w strefach ASF zostaną całkowicie pozbawieni możliwości konkurowania na rynku, a niejednokrotnie zmuszeni do rezygnacji z prowadzonej działalności. Utrzymywanie tej sytuacji przy jednoczesnym rozprzestrzenianiu się ASF w Polsce długotrwale obniży rentowność produkcji tuczników w regionach o największej koncentracji chowu i spowoduje dalszą redukcję pogłowia świń w Polsce, co pogłębi kryzys z jakim zmaga się branża wieprzowa od lat.
ASF – rusza zapowiadany Program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie
Związkowcy apelują: „Brak podjęcia pilnych i spójnych działań ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z pozostałymi członkami Rady Ministrów oraz jednostkami podległymi i nadzorowanymi przez resort rolnictwa, w szczególności Inspekcji Weterynaryjnej, spowoduje nieodwracalne szkody dla krajowego chowu i hodowli trzody chlewnej oraz polskiego sektora mięsnego, a co za tym idzie dla całego krajowego rolnictwa oraz gospodarki narodowej. Pragniemy przy tym podkreślić, że brak długofalowych działań doprowadzi również do dalszego uzależniania się Polski i polskich konsumentów od importowanego mięsa wieprzowego”.
Źródło: kzp-ptch