Trzy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu trzech przypadków wścieklizny u zwierząt, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniu 14 grudnia br.

Przypadek wścieklizny nr 2021/106 został stwierdzony w miejscowości Starogród, gmina Siennica, powiat miński, województwo mazowieckie, u padłego kota.

Przypadek wścieklizny nr 2021/107 został stwierdzony w miejscowości Tabor, gmina Celestynów, powiat otwocki, województwo mazowieckie, u padłej kuny.

Przypadek wścieklizny nr 2021/108 został stwierdzony w dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, województwo mazowieckie, u padłego lisa.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym kolejne u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

Pięć nowych przypadków wścieklizny. Dwa dotyczą zwierząt domowych

Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych zoonoz, czyli chorób przenoszących się ze zwierząt na człowieka. Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia, najczęstszą drogą zakażenia jest pokąsanie. Należy pamiętać o wykonywaniu regularnych szczepień przeciwko wściekliźnie u psów, jak również u kotów (mimo że u kotów nie ma obowiązku szczepień), szczególnie we wskazanych w tabeli powyżej województwach, z uwagi na występowanie choroby.

Źródło: GIW

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics