Potrzebne zwiększenie limitu de minimis na dopłaty do nawozów

W związku z odmowną decyzją Komisji Europejskiej odnośnie notyfikowania dopłat do nawozów w ramach pomocy określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów przekazanym do KE przez Rząd RP 20 marca br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 7 kwietnia 2022 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Premiera Henryka Kowalczyka o podjęcie dalszych starań o możliwość pomocy rolnikom w związku z ogromnym wzrostem cen nawozów sztucznych.

Potrzebne zwiększenie limitu de minimis na dopłaty do nawozów
Potrzebne zwiększenie limitu de minimis na dopłaty do nawozów

Zdaniem Zarządu Krajowej Rady, w obecnej sytuacji należy czynić starania o zwiększenie limitu pomocy de minimis na poziomie kraju i dla poszczególnych gospodarstw.

Pomoc ze strony państwa należy się rolnikom

Konieczne jest ponowne wystąpienie do Komisji Europejskiej o zgodę na pomoc dla rolników, ponieważ obecna sytuacja na rynku nawozów nie może być uważana za normalne warunki rynkowe i pomoc ze strony państwa należy się rolnikom. Już od sierpnia 2021 r. ceny nawozów azotowych zaczęły drastycznie rosnąć i pojawiły się problemy z zaopatrzeniem, często u dystrybutorów nie można było kupić nawozów, nawet po wysokich cenach.

Bezpieczeństwo żywnościowe kraju

Rolnicy muszą otrzymać wsparcie do zakupu nawozów, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Dlatego w związku z przedłużającymi się negocjacjami z KE proponujemy tymczasowe rozwiązanie, aby zakłady azotowe produkujące nawozy dla rolnictwa sprzedawały rolnikom nawozy z opóźnionym terminem płatności, określonym na okres po żniwach lub w terminie wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, kiedy rolnicy otrzymają środki finansowe i będą wypłacalni.

Nawozy naturalne mogą zmniejszyć wzrost cen żywności

Zabezpieczeniem dla ww. transakcji mogłaby być umowa na zakup zboża, rzepaku, kukurydzy z Elewarr Sp. z o.o. lub wniosek złożony do ARiMR.

Źródło: KRIR Małgorzata Ramatowska

Zostaw komentarz

  1. Dopłaty do pasz? a czy zawodowe gospodarstwa pasieczne też dostaną dopłaty do cukru ? Wspiera się hobbystów którzy mają po kilka uli . A co z tymi pszczelarzami co się utrzymują z działu specjalnego, płacą podatki w U S . Cukier poszedłem w górę o 100 % . Pszczoły tak jak nawozy mają wpływ na plony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics