CC: nadmierne wahania cen na rynkach rolnych niebezpieczne

Przed nadmiernymi wahaniami cen na rynkach rolnych ostrzegły, podczas spotkania z unijnym komisarzem Michelem Barnier, Komitety Copa-Cogeca.

Rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze domagają się lepszego monitorowania produkcji rolnej, stworzenia silnej WPR, większej przejrzystości handlowej oraz zwalczania ekstremalnych spekulacji.

Z kolei Barnier zaapelował o zwiększenie przejrzystości handlowej, aby było jasne, kto jest za co odpowiedzialny i jakie działania podejmuje. Komisarz stwierdził, że należy poprawić istniejące regulacje w celu zwalczania nadmiernych spekulacji cenowych. Zdaniem Barniera jest to ważne w okresie zwiększonej niestabilności rynku i jego wahań, które mają wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe i całość gospodarki UE. Jako jedną z głównych przyczyn wahań komisarz wskazał brak produkcji.

Przewodniczący Komitetu Copa, Gerd Sonnleitner podkreślił, że dla lepszego funkcjonowania rynków w przyszłości, potrzebna jest silna Wspólna Polityka Rolna, w której utrzymane będą płatności bezpośrednie dla rolników.

Narzędzia zarządzania rynkiem, jak np. system interwencji publicznych UE dla produktów rolnych, muszą również być utrzymane i ulepszone w przyszłej WPR, ponieważ są one skutecznymi instrumentami zwalczania wahań rynków. Ponadto, rynki terminowe udostępniają instrumenty, które mogą pomóc rolnikom radzić sobie z wahaniami oraz chronią ich przed ryzykiem. Osłabienie tych instrumentów doprowadziłoby do zwiększenia wahań cen towarów, co byłoby niekorzystne zarówno dla konsumentów jak i dla producentów – powiedział Sonnleitner.

Z kolei Przewodniczący Komitetu Cogeca, Paolo Bruni, podkreślił konieczność stworzenia skuteczniejszego systemu regulacji, który miałby pomóc w zwalczaniu nadmiernych spekulacji cenowych, oraz stworzenia lepszego systemu monitorowania produkcji rolnej w UE, aby można było przewidzieć kryzysy gospodarcze na rynkach rolnych.

Ponadto, należy poprawić funkcjonowanie łańcucha żywnościowego oraz usprawnić przechodzenie cen w łańcuchu, a także przeprowadzić szkolenia dla rolników dotyczące tych skomplikowanych narzędzi. Trzeba również zmienić zasady konkurencji, aby organizacje producentów, jak np. spółdzielnie rolne, mogły się powiększać. Zapewniłoby to istnienie konkurencyjnego sektora rolno-spożywczego UE, który w sposób stabilny dostarczałby żywność dla ponad 500 milionów konsumentów – mówił Bruni.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics