UWAGA! Uprawy ziemniaków są zagrożone!

Stonka ziemniaczana od kilku daje się we znaki wiekszości producentów ziemniaków w Polsce. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że pojawiają się już pierwsze komunikaty wystąpienia mszyc i chorób: zaraza ziemniaka i alternarioza.

Stonka ziemniaczana atakuje praktycznie na terenia całego kraju, natomiast zaraza ziemniaka i alternarioza głównie w woj. zachodnioporskim, m.in. w powiatach: Łobez, Myślibórz, Świdwin i Koszalin.

Stonka ziemniaczana jest najgroźniejszym szkodnikiem ziemniaka. Żeruje na liściach, ogałacając rośliny.

Mszyce chętnie żerują na młodych, soczystych pędach wierzchołkowych roślin, a także na kwiatostanach i pąkach kwiatowych. Są też i takie gatunki, które żerują na szyjce korzeniowej, a nawet na korzeniach.

Zaraza ziemniaka to jedna z najgroźniejszych chorób grzybowych ziemniaków. Pierwszymi jej objawami są niewielkie, jasnozielone plamki przede wszystkim na dolnych częściach rośliny. Następnie plamy te powiększają się i przybierają barwę brunatnobrązową, a na ich brzegach występuje biały nalot zarodników.

Alternarioza ziemniaka występuje zazwyczaj na lekkich glebach przy krótkotrwałych deszczach i suchym klimacie.  Straty w plonie na wskutek tej choroby mogą sięgać nawet 50%.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here