W Paryżu pszenica i kukurydza odbiły w górę po dwóch sesjach gwałtownych spadków. Nadzieja na uwolnienie ukraińskich zapasów zmalała, gdy okazało się, że Rosja żąda zniesienia sankcji gospodarczych w zamian za obietnicę odblokowania eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne. Biały Dom stanowczo odrzucił taką możliwość.
Nadal Turcja prowadzi rozmowy z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż. Ukraińskie porty są zablokowane od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a w elewatorach na wyeksportowanie czeka ponad 20 mln ton zbóż. Przed wybuchem wojny Ukraina eksportowała 4-5 mln ton zbóż miesięcznie, a teraz ten eksport jest marginalny.
Rosja korzysta z okazji i już teraz kontraktuje swoje, zapowiadające się bardzo dobrze, nowe zbiory zbóż. Iran podpisał z Rosją umowę na dostawę 5 mln ton pszenicy z 7 mln, które kraj powinien importować w przyszłym sezonie.
Notowania unijnego rzepaku gwałtownie (+30 eur/t) w czwartek wzrosły podążając śladem notowań canoli i olejów roślinnych.
Giełda w Chicago:
W Chicago kontrakty na zboża taniały nadal w czwartek po rozczarowujących wynikach tygodniowej sprzedaży eksportowej. Soja kontynuowała trend wzrostowy przy utrzymującym się dobrym popycie ze strony importerów międzynarodowych odbiorców.
Ceny skupu produktów rolnych wzrosły aż o 45,1 proc. GUS podał szczegóły
USA – Tygodniowe zamówienia eksportowe netto (13-19.05.2022):
sezon 2021/22 / sezon 2022/23
- Pszenica: minus 2,30 tys. ton (najniższy wynik w kończącym się sezonie) / 246,30 tys. ton;
- Kukurydza (sezon ko): tylko 151,60 tys. ton (najgorszy wynik w sezonie) / 58,30 tys. ton;
- Soja: 276,80 tys. ton / 443,00 tys. ton.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com