Advertisement

Ceny zbóż: Po gwałtownych spadkach widać odbicie

W Paryżu pszenica i kukurydza odbiły w górę po dwóch sesjach gwałtownych spadków. Nadzieja na uwolnienie ukraińskich zapasów zmalała, gdy okazało się, że Rosja żąda zniesienia sankcji gospodarczych w zamian za obietnicę odblokowania eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne. Biały Dom stanowczo odrzucił taką możliwość.

Nadal Turcja prowadzi rozmowy z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż. Ukraińskie porty są zablokowane od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a w elewatorach na wyeksportowanie czeka ponad 20 mln ton zbóż. Przed wybuchem wojny Ukraina eksportowała 4-5 mln ton zbóż miesięcznie, a teraz ten eksport jest marginalny.

Rosja korzysta z okazji i już teraz kontraktuje swoje, zapowiadające się bardzo dobrze, nowe zbiory zbóż. Iran podpisał z Rosją umowę na dostawę 5 mln ton pszenicy z 7 mln, które kraj powinien importować w przyszłym sezonie.

Notowania unijnego rzepaku gwałtownie (+30 eur/t) w czwartek wzrosły podążając śladem notowań canoli i olejów roślinnych.

Giełda w Chicago:

W Chicago kontrakty na zboża taniały nadal w czwartek po rozczarowujących wynikach tygodniowej sprzedaży eksportowej. Soja kontynuowała trend wzrostowy przy utrzymującym się dobrym popycie ze strony importerów międzynarodowych odbiorców.

Ceny skupu produktów rolnych wzrosły aż o 45,1 proc. GUS podał szczegóły

USA – Tygodniowe zamówienia eksportowe netto (13-19.05.2022):

sezon 2021/22 / sezon 2022/23

  • Pszenica: minus 2,30 tys. ton (najniższy wynik w kończącym się sezonie) / 246,30 tys. ton;
  • Kukurydza (sezon ko): tylko 151,60 tys. ton (najgorszy wynik w sezonie) / 58,30 tys. ton;
  • Soja: 276,80 tys. ton / 443,00 tys. ton.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Fala podwyżek cen żywności dopiero nadejdzie

Bardzo interesujący wywiad Marcina Łojewskiego, członka zarządu Kaufland Polska, dla Business Insider Polska na temat cen żywności. - Fala podwyżek cen żywności dopiero nadejdzie. Choć...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,944ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE