„Na razie nie grożą nam powodzie”

Jak informuje TVP Parlament, "Sytuacja meteorologiczna w kraju jest dobra i na razie nie grożą nam powodzie – stwierdził minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, który spotkał się z pięcioma wojewodami ws. realizacji projektów przeciwpowodziowych.

– Sytuacja meteorologiczno-hydrologiczna jest dobra, temperatury ujemne nocą i dodatnie w ciągu dnia, powodują, że w spokojny sposób rzeki rozmarzają i nie należy się w najbliższym czasie obawiać żadnych zagrożeń dotyczących ewentualnej wczesnowiosennej powodzi
– powiedział Boni.

Jak przyznał, nawet jeśli wody nagle się podniosą, kraj jest dobrze przygotowany na tego typu ewentualność. Resort zamierza ściśle współpracować z meteorologami, aby w razie zagrożenia móc szybko działać.

Boni dodał, że rozmowy będą prowadzone również z ministrami: środowiska – Marcinem Korolcem oraz gospodarki – Waldemarem Pawlakiem, aby przy ich wsparciu móc przeciwdziałać skutkom potencjalnej powodzi.

Przy wsparciu samorządów – jak przekonywał Boni – będzie możliwe monitorowanie stanu wałów, aby uniknąć wypadków z przeszłości, gdzie dochodziło do przełamywania osłabionych odcinków.

Szef resortu administracji i cyfryzacji liczy, że do końca marca uda się ocenić stan realizacji projektów przeciwpowodziowych, które przedstawili wojewodowie: dolnośląski, śląski, opolski, małopolski i podkarpacki, z którymi Boni spotkał się w Krakowie.

Rząd realizuje dwa duże programy dotyczące ochrony przeciwpowodziowej Odry oraz dorzecza górnej Wisły. Według niego w tym roku, z różnych źródeł, na ten cel zostanie przeznaczonych 978 mln zł, a latach 2007-11 było to 1,182 mld zł".

Źródło: TVP Parlament, www.tvpparlament.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here