10-krotny spadek eksportu ukraińskiego kurczaka do UE

Zablokowanie Ukrainy w eksporcie mięsa do UE z powodu wybuchu grypy ptaków na Ukrainie w grudniu 2020 roku i zniesienie zakazu dopiero od drugiej połowy marca tego roku okazało się być bolesne dla ukraińskich  eksporterów mięsa drobiowego na rynek unijny.

10-krotny spadek eksportu ukraińskiego kurczaka do UE
10-krotny spadek eksportu ukraińskiego kurczaka do UE

Według danych za okres styczeń – luty 2021 roku dostawy drobiu z Ukrainy do państw UE wyniosły wolumenowo zaledwie 1,3 tys. ton. Dla porównania, w analogicznym  okresie roku 2020 było to aż 13,3 tys. ton. Osłabienie Ukrainy na lukratywnym rynku UE nieco zmieniło obraz statystyk jeśli chodzi o ranking największych dostawców. Numer jeden i dwa na liście największych dostawców mięsa drobiowego do UE nadal należy do Brazylii i Tajlandii. Te kraje wysłały w analizowanym okresie tego roku do Wspólnoty odpowiednio: 30,6 tys. ton (-16,3 proc. r/r) i 19,0 tys. ton (-26,1 proc. r/r) mięsa drobiowego. Ale już na miejscu trzecim pojawiły się Chiny (1,8 tys. ton) wypierając Ukrainę.

W tym samym czasie, dostawy unijne drobiu na Ukrainę wzrosły o 45,8 proc. do 23,0 tys. ton.

Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − cztery =

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,170SubskrybującySubskrybuj

Prezes KRUS przekazała ciągnik laureatom konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik przekazała Państwu Małgorzacie i Markowi Borkowskim - Laureatom XVIII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne - główną nagrodę w konkursie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE