137 mld euro z KPO i Funduszu Spójności dla Polski. Szybkie płatności dla rolników

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje dotyczące funduszy europejskich – zapowiedziała w Warszawie szefowa KE Ursula von der Leyen. Łącznie Bruksela ma odblokować dostęp do 137 mld euro z KPO oraz Funduszu Spójności.

– Cieszę się, że mogę być w Warszawie, bo to ważne czasy z punktu widzenia promowania wartości demokratycznych. Jestem pod wrażeniem waszych wysiłków oraz wysiłków Polaków w kierunku odtworzenia praworządności jako kręgosłupa społeczeństwa – mówiła dziś (23 lutego) Ursula von der Leyen na briefingu z polskim premierem Donaldem Tuskiem oraz jego belgijskim odpowiednikiem Alexandrem De Croo.

Korzystne dla Warszawy decyzje ws. zablokowanego dotychczas KPO

Plan działania w tej sprawie, który minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił w tym tygodniu w Brukseli, von der Leyen nazwała „jasną mapą drogową”, pozwalającą na korzystne dla Warszawy decyzje ws. zablokowanego dotychczas KPO.

– Mam dobre wiadomości – w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje dotyczące funduszy europejskich, które obecnie są zablokowane. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro – zapowiedziała. Jak dodała, chodzi o środki z funduszu NextGenerationEU (czyli Funduszu Odbudowy) oraz Funduszu Spójności.

Tym samym potwierdziły się medialne doniesienia, zgodnie z którymi szefowa KE pojawiła się dziś w Warszawie, by ogłosić odblokowanie polskiego KPO. Decyzja w sprawie pierwszej transzy płatności wynoszącej 6,3 mld euro, o którą Polska wnioskowała w grudniu, zapadnie w przyszłym tygodniu. Pieniądze najprawdopodobniej wpłyną na konto na początku kwietnia.

Szybkie płatności dla rolników

Łączna wartość KPO to 59,8 mld euro (268 mld złotych), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Decyzja w sprawie pierwszej transzy oznacza, że Polska spełniła kluczowe warunki związane z praworządnością, co otwiera dostęp do całej puli.

Jak wskazywała von der Leyen, odblokowanie funduszy oznacza również 1,4 mld euro, które trafią bezpośrednio do polskich rolników i producentów żywności. Podobnie jak po spotkaniu z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą, na ich sytuację Donald Tusk zwracał uwagę szczególnie.

– Bardzo chciałbym, żebyście zrozumieli, dlaczego to jest tak ważny, tak gorący temat w Polsce – mówił, zwracając się do europejskich partnerów. Wiecie, ile my lat czekaliśmy, żeby polscy rolnicy mieli równe prawa z rolnikami w UE? (…) To było 10 lat – wskazywał.

„Państwa Unii doskonale wiedziały, że gdyby polskie rolnictwo od razu dostało wszystkie prawa, to byłoby tak konkurencyjne, że nikt nie miałby z nami szans”, dodał.

600 mld – „To jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy”

Nawiązując do zapowiedzi odblokowania funduszy europejskich, Tusk podkreślał, że – przeliczając na złotówki – mowa o ponad 600 mld. „To jest naprawdę góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy”, obiecywał.

– Mam głębokie poczucie jako Polak, że przywracamy dziejową sprawiedliwość wobec kraju, narodu, który dla praworządności, dla demokracji zrobił więcej niż ktokolwiek inny na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach – ocenił polski premier.

Źródło: www.euractiv.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kakao podrożało w ekspresowym tempie. Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics