20 lat Saaten-Union w Polsce!

10 stycznia firma Saaten-Union zorganizowała konferencję jubileuszową z okazji 20-lecia działalności na polskim rynku. Z tej okazji w Poznaniu spotkali się przedstawiciele firmy z najważniejszymi przedstawicielami mediów rolniczych.

Firma Saaten-Union to organizacja utworzona w 1965 roku przez siedem niemieckich firm hodowlano-nasiennych: Ackermann, Norddeutsche Pflanzenzucht, Nordsaat ,WvB, P.H. Peteresen, Struberesearch oraz Sud-West Saat. Od początku działania nadrzędnym celem firmy było wyhodowanie najnowszych odmian roślin przystosowanych do nowoczesnego rolnictwa.

Wolfgang Glaser – dyrektor zarządzający Saaten-Union GmbH oraz prezes zarządu Saaten-Union Polska Sp. z o.o.

Pierwszą prezentację przedstawił Wolfgang Glaser – dyrektor zarządzający Saaten-Union GmbH oraz prezes zarządu Saaten-Union Polska Sp. z o.o. Zaznaczył, że firma pierwsze swoje kroki stawiała na rynku niemieckim po czym w szybkim tempie zaczęła podbijać rynki: Francji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Czech, Rumuni, Bułgarii, Słowacji, a także Rosji, Białorusi i Kazahstanu. Na tych obszarach Saaten-Union ma do zaoferowania szeroką gamę odmian zbóż licencyjnych, hybrydowych, roślin poplonowych a także kukurydzy, słonecznika i soi.

Kroki milowe rozwoju firmy w Polsce

W Polsce nasiona odmian Saaten-Union znane są od lat, jednak właściwy rozwój organizacji nastąpił w 1999 roku, kiedy powstała firma Saaten-Union Polska.

Dziś oferujemy szeroką gamę wysokowydajnych odmian roślin rolniczych zbóż, kukurydzy oraz roślin poplonowych. Zespół Saaten-Union Polska zajmuje się wprowadzaniem na rynek nowoczesnych odmian poprzez organizację reprodukcji i dystrybucji nasion – podkreślił Wolfgang Glaser.

Powstanie i rozwój firmy w Polsce przedstawił Leszek Goliński, prezes zarządu Saaten- Union Polska Sp. z o.o.

Leszek Goliński, prezes zarządu Saaten- Union Polska Sp. z o.o.

Najważniejszymi krokami w budowaniu pozycji firmy na polskim rynku były:

– Listopad 1998 r. – zarejestrowanie spółki prawa handlowego z siedzibą w Wągrowcu.

– Listopad 2002 r. – zarejestrowanie pierwszej spółki siostrzanej Rapool DE pod nazwą AGROBRAS w Polsce.

– Wiosna 2003 r. – powstanie stacji hodowlano-doświadczalnej w Spytkówkach. Stacja ta prowadzi ścisłe doświadczenia polowe z takimi gatunkami roślin jak rzepak ozimy, pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime oraz zboża jare – jęczmień i owies.Program badawczy Stacji obejmuje prace w zakresie selekcjonowania materiałów niemieckich firm hodowlanych wchodzących w skład Saaten-Union oraz koordynuje sprawy związane z rejestracją odmian w COBORU. Stacja została włączona do europejskiej sieci ponad 100 punktów doświadczalnych Saaten-Union obejmujących obszar całej Europy.

– Lipiec 2004 r. – wybudowanie nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej z pomieszczeniami biurowymi dla dystrybucji rzepaku.

– Lato 2014 r. – oddanie do użytku nowej hali na potrzeby bazowego i przedbazowego materiału siewnego zbóż.

Od początku istnienia spółka zwiększała zatrudnienie i inwestowała w nowoczesne maszyny poletkowe oraz urządzenia produkcyjne – podkreślił Leszek Goliński.

Obecnie firma zatrudnia 28 osób, w tym 6 doradców handlowych, 5 osób w stacji doświadczalnej w Spytkówkach, 9 osób w stacji doświadczalnej w Goli, a pozostali to pracownicy biurowi.  Saaten-Union w Polsce oferuje 67 odmian, w tym m.in. 25 odmian pszenicy ozimej, 10 jęczmienia ozimego, 8 jęczmienia jarego, 5 pszenżyta ozimego, 5 pszenicy jarej przewódkowej oraz 4 owsa.

Odmiany Saaten-Union spełniają wysokie wymagania współczesnego rolnictwa i są z powodzeniem wdrażane do nowych, bardziej przyjaznych środowisku technologii uprawy w Polsce. Duże znaczenie dla osiągnięć firmy ma prowadzona od kilku lat współpraca hodowców zrzeszonych w Saaten-Union z Polskimi hodowcami i firmami hodowlano-nasiennymi. Efektem tego współdziałania jest zarejestrowanie kilku wspólnych odmian (mieszańców) kukurydzy i żyta. Bogata wymiana materiałów doświadczalnych pomiędzy hodowcami przyczyniła się również do wprowadzenia na rynek europejski odmian hodowanych w Polsce.

Dni Pola

Tradycją firmy stało się już coroczne organizowanie DNIA POLA. Jest to najlepszy sposób poznania najnowszych kolekcji odmian. Spotkanie takie jest dobrą okazją do wymiany poglądów i zapoznania się z naszymi nowymi propozycjami w zakresie odmian roślin rolniczych.

Kukurydza i soja

Rafał Spychała, Product Manager ds. kukurydzy i soi

Jedną z ważniejszych upraw w portfolio firmy jest kukurydza. Rafał Spychała, Product Manager ds. kukurydzy i soi przedstawił nowości na najbliższy sezon: Jeżeli chodzi o odmiany na ziarno polecamy: Korynt, Janero, Surterra. Na kiszonkę najlepiej sprawdzą się odmiany, takie jak: Suprime, Sucorn i Neutrino.  Dla plantatorów soi firma przygotowała aż 4 odmiany: wczesną Adsoy, średnio-wczesną Sculptor, średnio-późną Acardia oraz późną Coraline – mówił Rafał Spychała.

Zboża konwencjonalne i mieszańcowe

Tomasz Szymański, Product Manager ds. zbóż konwencjonalnych

O zbożach konwencjonalnych oraz wyzwaniach na kolejne 20 lat opowiedział Tomasz Szymański, Product Manager ds. zbóż konwencjonalnych.  Podkreślił, iż w hodowli nowych odmian firma  będzie kładła duży nacisk m.in. na wielkość i jakość plonu, odporność na choroby, a także na niekorzystne warunki klimatyczne.

Szymański zaprezentował wybrane odmiany mieszańcowe zbóż. Podczas swojej prezentacji przedstawił nowości na ten sezon, m.in. pszenicę ozimą jakościową Expo (E) oraz pszenżyto ozime Tadeus.

Z kolei Michał Pepka, manager ds. zbóż mieszańcowych i marketingu, odniósł się do nowej marki zbóż hybrydowych HYSEED w ofercie Saaten-Union Polska. Pod ideą HYSEED kryją się mieszańcowe odmiany żyta ozimego, pszenicy ozimej oraz jęczmienia ozimego, a w przyszłości niewykluczone, że również pszenżyta ozimego.

Michał Pepka – manager ds. zbóż mieszańcowych i marketingu.

– Saaten-Union jest obecnie jedyną firmą hodowlano-nasienną na świecie, która posiada kompetencje w hodowli odmian mieszańcowych wszystkich głównych zbóż ozimych – przypomniał Pepka.

Na nadchodzący sezon polecił odmianę żyta ozimego SU PROMOTOR F1, a także pszenicę ozimą HYMALAYA F1 oraz jęczmień ozimy SU HYLONA F1.

Tekst i fot.: Marta Nowak-Woźnica

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics