25 lat przemian w polskim rolnictwie. Ruszyła Polagra

Ruszyły targi Polagra. To największy w Europie Środkowo-Wschodniej cykl wystaw dla branży spożywczo-gastronomicznej, hotelarskiej, opakowań i logistyki. Organizowany jest przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. 

 

\"rolnictwo,

 

W otwarciu targów wziął udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

Jak podkreślił Bronisław Komorowski w trakcie uroczystości, osiągnięcia polskiego rolnictwa w minionym dwudziestopięcioleciu, w czasie niełatwych, ale bardzo owocnych przemian na polskiej wsi to osiągnięcia na naprawdę wielką miarę. 

– Wystarczy powiedzieć, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat eksport polskiej żywności wzrósł pięciokrotnie. Nam to tak łatwo przychodzi w tej chwili powiedzieć, a to się nie zdarza prawie nigdzie na świecie, co nam się wydarzyło!
– powiedział. 

Czytaj takze:

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że żywność i smak są częścią kultury i tożsamości narodowej. 

– To nas też kształtuje: smaki dzieciństwa, skojarzenia wszelkiego rodzaju. Kształtować nas będzie też w przyszłości, w ramach integrującej się Europy. One nas pozytywnie wyróżniają. Nasze polskie smaki, nasze polskie dania, nasza polska kultura nie muszą stać w sprzeczności ze współczesnymi trendami. Świadczy o tym fakt, ile polskiej żywności wchodzi na rynki światowe, europejskie – dodał. 

\"rolnictwo,

 

Bronisław Komorowski nawiązał też do tradycji Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się w 1929 roku w Poznaniu z okazji dziesięciolecia istnienia odrodzonej Polski.

Była to zarówno znakomita promocja Polski poza granicami, jak i promocja Polski w Polsce. To była wielka szansa na przeżycie dumy z ojczyzny. Tego rodzaju wystawy, zawsze muszą mieć na pierwszym miejscu wzgląd na promocję polskiej przedsiębiorczości, możliwości ekonomicznych, osiągnięć gospodarczych, zawsze będą źródłem polskiej dumy, polskiej tożsamości i wspólnoty narodowej – powiedział. 

Z kolei minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że dziś mamy wspaniałą ofertę różnorodnych, wielorakich, wywodzących się z polskiej tradycji kulinarnej, najlepszych na świecie, najsmaczniejszych produktów żywnościowych.

– To właśnie ta jakość. To właśnie ta nasza, polska zaradności. To właśnie ta nasza, polska pracowitości sprawiła, że z kraju, który jeszcze dziesięć lat temu był importerem netto żywności staliśmy się znaczącym eksporterem polskiej, najlepszej na świecie żywności na cały świat – mówił minister. 

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

Źródło: Prezydent.pl, MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here