4 tysiące rolników chce ograniczyć produkcję mleka

Około 4 tys. wniosków o wsparcie w związku z dobrowolnym ograniczeniem produkcji mleka wpłynęło do Agencji Rynku Rolnego – poinformował Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

 

\"rolnictwo,

 

W ubiegłą środę minął termin składania wniosków przez producentów mleka, którzy chcieli skorzystać z mechanizmu unijnej pomocy dotyczącej ograniczenia produkcji mleka w IV kwartale tego roku. Na ten cel Komisja Europejska przeznaczyła dla wszystkich państw członkowskich 150 mln euro.

– Agencja Rynku Rolnego zweryfikowała złożone do niej wnioski od producentów mleka, którzy chcą ograniczyć produkcję w IV kwartale br. – podkreślił Bogucki. I dodał, że jesteśmy jednym z pierwszych krajów Unii Europejskiej, który już jest gotowy do złożenia wniosku do Komisji Europejskiej.


– Jest to mechanizm dodatkowy – zwrócił uwagę Bogucki, podkreślając jdnocześnie, że  podstawowy mechanizm dotyczy tych producentów, którzy chcą produkować mleko.


– Złożonych zostało blisko 4 tysiące wniosków, z czego 3777 otrzymało pozytywną weryfikację – poinformował prezes Agencji Rynku Rolnego Łukasz Hołubowski.
Składający wnioski zadeklarowali łączne ograniczenie produkcji w wysokości 60 mln kg mleka, na kwotę przekraczającą 34 mln złotych.

Pierwszy okres redukcji dostaw mleka to październik – grudzień 2016 r., drugi to listopad 2016 r. – styczeń 2017 r., trzeci to grudzień 2016 r. – luty 2017 r. i czwarty to styczeń – marzec 2017 r.

Stawka pomocy do redukcji dostaw mleka została określona na 14 euro za 100 kg zredukowanej ilości mleka.
Wiceminister Jacek Bogucki poinformował, że trwają szczegółowe konsultacje z rolnikami i organizacjami rolniczymi dotyczące rozdysponowania ponad 22 mln euro przyznanych Polsce na pomoc dostosowawczą. Będzie ona wypłacana producentom mleka lub producentom w innych sektorach hodowlanych. Łącznie dla wszystkich krajów przewidziano 350 mln euro.
 

Redakcja AgroNews, fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

oprac. Kamila Szałaj

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here