Agrokonferencja 2018 Banku BGŻ BNP Paribas

Za nami 13 już edycja Agrokonferencji organizowanej co roku przez Bank BGŻ BNP Paribas. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem kosztów w sektorze rolno-spożywczym i opierało się na badaniach zaprezentowanych w najnowszym wydaniu publikacji banku: Agro Ring – koszty w ujęciu scenariuszowym.

Przemysław Gdański, Prezes Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas oraz Bartosz Urbaniak, Szef Bankowości Agro BNP Paribas

Agro Ring – starcie kosztów

Doskonale przygotowany program merytoryczny zawarty w formule ringu pozwolił w przystępny sposób zapoznać się z głównymi tematami konferencji. W ringu stanęli specjaliści z różnych branż. Pierwsza runda to walka o Koszty Pracy – w ringu spotkali się Piotr Beńke (IBM Polska) z Leszkiem Kurycynem (Jobhause).  Drugą rundę o Koszty Energii toczyli Mirosław Kuczyński (Vena Energia) oraz Michał Lubieniecki (Deloitte). Walkę o Systemy Jakości stoczyły dr Małgorzata Bereza (SGS Polska) oraz Aleksandra Porada (KRD). Z kosztami logistyki w czwartej rundzie zmierzyli się Marcin Turski (Fresh Logisics) oraz Artur Pitra. Ostatnia runda należała do przedstawicieli Banku BGŻ BNP Paribas. Magdalena Ludwig oraz Piotr Mietkowski zmierzyli się w temacie Fuzja vs Rozwój Organiczny.

13 edycja raportu

Wszystkie zaprezentowane podczas spotkania “starcia” mają swój finał w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność raporcie: “Już po raz trzynasty, przygotowaliśmy specjalistyczny raport. Tegoroczna edycja jest efektem współpracy ekspertów Banku z firmą doradczą Capful Polska, która przeprowadziła na nasze zlecenie szczegółowe badania ankietowe wśród producentów żywności oraz liderów związków branżowych”– powiedział Bartosz Urbaniak, szef bankowości Agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę.

W obliczu gwałtownych i szybko zachodzących zmian, takich jak: globalizacja, rewolucja cyfrowa, konkurowanie systemami, transformacja modeli biznesowych i ekonomia współdzielenia, słowo „koszty” nabiera nowego znaczenia. “Obecnie jednym z największych wyzwań są rosnące potrzeby żywnościowe dla większości rozwijających się krajów. Dlatego prezentujemy w tym roku publikację, w której analizujemy szeroko rozumiane koszty w ekosystemie produkcji żywności w Polsce. Tegoroczna publikacja stanowi dobry punkt wyjścia do szerokiej debaty na temat przyszłości polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego” – dodaje Bartosz Urbaniak.

Rachunek ekonomiczny stanowi nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej. W drugiej dekadzie XXI w., w obliczu gwałtownych i szybko zachodzących zmian, zarządzanie kosztami, według dotychczasowych zasad, przestaje się sprawdzać, a przedsiębiorcy stają przed ogromnym wyzwaniem weryfikacji swojego podejścia.

Perspektywa dla rynku do 2023 roku

Pierwszy z rozdziałów raportu to zbiór najczęściej spotykanych modeli biznesowych w sektorze rolno-spożywczym, które stanowią punkt wyjścia do prowadzenia wszelkich badań. W każdym z nich przeprowadzono analizę kosztów. W trakcie tych prac, równolegle, eksperci poszukiwali czynników, które mają największy wpływ na działalność w poszczególnych branżach oraz tych, które mogą na nie najsilniej wpływać w perspektywie pięciu lat.

W powszechnej opinii koszty odgrywają coraz większą rolę i silnie oddziałują na konkurencyjność funkcjonowania sektora rolno-spożywczego. Zespół badawczy podjął się weryfikacji tej tezy. Odbiorca czytając kolejne rozdziały (2-5) dowie się, jakie najważniejsze koszty w sektorze rolno-spożywczym zostały wyodrębnione w wyniku przeprowadzonego badania z punktu widzenia kosztów: pracy, energii, surowców i wdrożenia technologii.

Zgromadzony materiał badawczy umożliwił wyodrębnienie w kolejnej części raportu, spośród czynników zmian, najsilniejszych trendów i niepewności. Zbudowano w oparciu o nie scenariusze przyszłości. Wykorzystano przy tym metodę dedukcyjną, której rezultatem są cztery niezależne, równie prawdopodobne warianty przyszłości sektora rolno-spożywczego w perspektywie do 2023 r. Raport „Agro-ring, koszty w ujęciu scenariuszowym” jest to jedno z niewielu opracowań, w którym zastosowano tę metodę dla konkretnego sektora w Polsce.

Innowacyjny Klient banku

Podczas wieczornej części spotkania odbyła się Gala wręczenia nagród w V edycji Konkursu “Innowacyjny Klient Banku”. Lauretami zostały firmy: SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckim, Hochland Polska Sp. z o.o, SM “Mlekpol” w Grajewie, Konspol Holding Sp. z o.o, Twardzik Sp.j., Brodnickie Zakłady Żelatyny Sp. z o.o.

Zwieńczeniem Agrokonferencji był koncert kultowego zespołu Lady Pank!

Lady Pank

Bank BGŻ BNP Paribas niezmiennie wspiera rozwój sektora rolno-spożywczego. Poprzez takie spotkania jak coroczna Agrokonferencja staje się źródłem wiedzy i inspiracji dla klientów, przedsiębiorców oraz partnerów.

Tekst i fot.: Marta Nowak-Woźnica

 

 

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

two + 9 =

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,164FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,358ObserwującyObserwuj
5,850SubskrybującySubskrybuj

Pijany traktorzysta z zakazem kierowania uderzył w Forda

Niemal 3 promile alkoholu miał w organizmie 32-latek, który w minioną sobotę w miejscowości Łomazy spowodował kolizję drogową. Mężczyzna kierując ciągnikiem rolniczym doprowadził do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE