Ceny ziemniaków w skupie jeszcze wzrosną

Ceny ziemniaków w skupie będą dalej rosły – przewidują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Ceny ziemniaków, BGŻ BNP Paribas,  rolnictwo, rolnik, ziemniaki

Według szacunków GUS tegoroczne zbiory ziemniaków wyniosą 7,4 mln t, czyli o 19 proc. mniej niż w poprzednim, rekordowym sezonie.

Spadek zbiorów ziemniaków występuje nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach UE.

W związku z rekordową suszą i wyjątkowo wysokimi temperaturami w głównych krajach uprawy ziemniaka w Europie, Stowarzyszenie Północno-Zachodnich Europejskich Plantatorów Ziemniaków (NEPG) podało, że łączne zbiory ziemniaków w Holandii, Belgii, Niemczech i Francji w 2018 r. będą o 20 proc. niższe niż przed rokiem.

Z krajów Europy Środkowo-Wschodniej kilkunastoprocentowy spadek plonów miał miejsce, poza Polską, również na Litwie, Łotwie i na Słowacji.

Mniej bulw i gorszej jakości

Oprócz niedoborów w ilości ziemniaków, wystąpiły problemy z jakością.

– Obserwowano wzrost wtórny, w konsekwencji niską zawartość suchej masy i szklistość ziemniaków oraz niską zawartość skrobi. Problemem jest także dostępność niektórych odmian i dużych rozmiarów bulw dla przemysłu przetwórczego. Stanowi to poważne wyzwanie dla rolników, handlowców i przetwórców z wywiązaniem się z kontraktów i umów handlowych, a także generuje dodatkowe koszty związane z sortowaniem i przetwarzaniem ziemniaków w bieżącym sezonie – wyjaśniają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

W tym sezonie plon netto ziemniaków w Europie jest najniższy od 10 lat. Zdaniem bankowych ekspertów należy spodziewać się też, że straty w przechowywaniu ziemniaków w dalszej części sezonu będą duże.

Ceny ziemniaków jeszcze wzrosną

Jak zauważają analitycy, słabsze zbiory odbijają się na cenach, które są znacząco wyższe od ubiegłorocznych.

W październiku w Polsce, wg cen publikowanych przez MRiRW, w skupie za kilogram ziemniaków oferowano średnio 0,52 zł i było to o 100 proc. więcej r/r, a w skupie do zakładów przetwórczych w oferowano średnio 0,34 zł.

Ceny skupu ziemniaków konsumpcyjnych w listopadzie wyniosły już średnio 0,58 zł/kg, a ceny z 46. tygodnia bieżącego roku oscylowały wokół 0,60 zł/kg.

– Od początku bieżącego sezonu średnia cena w skupie ziemniaków konsumpcyjnych wyniosła 0,62 zł/kg, co oznacza że jest o 84 proc. wyższa w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego sezonu – wyjaśniają bankowi eksperci.

I to nie koniec podwyżek. Zdaniem Banku BGŻ BNP Paribas, jest duże prawdopodobieństwo, że ceny ziemniaków w bieżącym sezonie będą dalej rosły.

– Na nasz rynek trafi mniej ziemniaków importowanych, a nawet należy się spodziewać wzrostu eksportu, gdyż nieurodzaj w krajach Europy Zachodniej zazwyczaj powoduje, że importerom unijnym przestają przeszkadzać procedury fitosanitarne związane z podwyższonym wykrywaniem w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaka – przewidują ekonomiści.

Redakcja AgroNews, na podst. Banku BGŻ BNP Paribas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here