Aktualne wyzwania spółdzielczości rolniczej – spotkanie z Krajową Radą Spółdzielczości

Minister Czesław Siekierski uczestniczył w posiedzeniu Komisji Spółdzielczości Rolniczej Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej.

Aktualne wyzwania spółdzielczości rolniczej – spotkanie z Krajową Radą Spółdzielczości

Aktualna sytuacja w rolnictwie

Minister Czesław Siekierski zaznaczył, że obecnie duże gospodarstwa odchodzą od wymagającej produkcji zwierzęcej i przestawiają się na produkcję roślinną.

– Będziemy robić wszystko aby wspierać produkcję zarówno zwierzęcą jak i roślinną. W tym roku udało nam się wprowadzić dopłaty do sprzedanego zboża. Przy ustalaniu wsparcia bierzemy pod uwagę szeroko rozumianą sytuację na rynku – powiedział minister Siekierski.

Akcesja Ukrainy do UE

Wspominając o wyzwaniach związanych z przyszłym wstąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej minister Czesław Siekierski podkreślił, że zasady, na których Ukraina zostanie przyjęta do UE, nie mogą zaburzyć konkurencyjności europejskiego rolnictwa.

– Należy wprowadzić takie regulacje, np. okresy przejściowe, pewne ograniczenia, które skierują ukraińskie produkty w te rejony, w których są one najbardziej potrzebne – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Wyzwania

Organizatorzy spotkania podzielili się z ministrem swoimi spostrzeżeniami i zaprezentowali aktualne wyzwania szczególne istotne z punktu widzenia branży rolnej i spółdzielczości rolniczej.

– W styczniu 2025 r. Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. To będzie okazja do zaprezentowania naszego spojrzenia na reformy we Wspólnej Polityce Rolnej – powiedział minister Czesław Siekierski.

Minister podsumował, że nasze doświadczenie, obserwacje i analizy pozwolą na sformułowanie wniosków i propozycji na przyszłość.

Udział w spotkaniu był również okazją do zaprezentowania najnowszych informacji dotyczących rolnictwa, szczególnie w sektorze produkcji zbóż, nasion roślin oleistych, mleka, owoców i warzyw, drobiu.

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics