Amerykanie vs GMO

Większość produktów, które spożywamy może zawierać składniki pochodzące z organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). W Europie unikanie tego typu żywności jest łatwiejsze, ponieważ prawo wymaga etykietowania takich produktów. Jednak w USA i Kanadzie nie ma takiego wymogu. Nie ma także ograniczeń w uprawie takiej żywności, mimo ostrzeżeń lekarzy i naukowców, że może nie być bezpieczna dla naszego zdrowia, a o skutkach jej spożywania dowiedzą się dopiero przyszłe pokolenia. Za późno.

W Polsce uprawa GMO jest, póki co, zabroniona. Sprzedawanych jest natomiast wiele zagranicznych produktów zawierających GMO. Możemy się jednak próbować przed nimi chronić, co daje nam pewną możliwość wyboru

Co jednak ze świadomymi Amerykanami, którzy chcą uniknąć żywności genetycznie modyfikowanej?   

By wyrazić swój sprzeciw podpisują petycje o zakazie lub ograniczeniu GMO oraz wyrażają swoją dezaprobatę dla koncernu Monsanto specjalizującego się w biotechnologii i chemii organicznej nastawionej na produkcję w zakresie rolnictwa.

Skarżą się także na forach internetowych, opowiadając, w jaki sposób genetycznie modyfikowana żywność wpływa na ich zdrowie i samopoczucie.

Amerykanie wymieniają się również wskazówkami, jak uniknąć GMO, przez co szerzy się moda na prowadzenie małych ogródków warzywnych na balkonach i dachach budynków.

Inną ciekawą formą działania w celu wyrzucenia GMO ze swojego talerza jest „Food Guide”. Darmowa aplikacja dostępna dla iPhone, iPod i iPAD, dająca narzędzie do podejmowania świadomych decyzji przy zakupach.

Kupując z „Food Guide” jesteśmy uzbrojeni w cenne informacje na temat składników stosowanych w genetycznie modyfikowanych produktach, jak również marek, na które trzeba zwracać szczególną uwagę.  

Program zawiera dane kontaktowe firm, które używają składników genetycznie modyfikowanych. Funkcja ta umożliwia konsumentom zabieranie głosu w sprawie  stosowania żywności GM bezpośrednio do zainteresowanych stron. Aplikacja posiada także opcję "Take Action" pozwalającą ludziom na kontakt ze stanowymi i federalnych agencjami i urzędnikami w sprawie lepszego nadzoru i badania bezpieczeństwa oraz znakowania żywności GM.

Listę bezpiecznych marek i produktów jak i tych genetycznie modyfikowanych znajdziemy także na stronie internetowej Greenpeace USA, które także sprzeciwia się GMO.

Konsumenci bronią się więc wszelkimi możliwymi sposobami. Mimo to całkowite uniknięcie GMO jest dzisiaj bardzo trudne. Niestety jeszcze trudniejsze jest zaufanie tym naukowcom, którzy twierdzą,  że taka żywność nie może nam szkodzić.

Aleksandra Szymczak
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here