Ukraina: zapomniany spichlerz Europy

Za kilka lat, Ukraina może odzyskać pozycję światowego „dostawcy chleba” wykorzystując ogromny potencjał rolny jaki mają jego sławne czarnoziemy, jedne z najbardziej urodzajnych gleb na świecie. Rolnictwo jest jednym z głównych aktywów tej byłej republiki radzieckiej, podobnie jak w Rosji i Kazachstanie, z którymi tworzy wschodni pas pól uprawnych. Uprawa ziemi jest tym bardziej istotna, że Ukraina zależna jest od importu gazu ziemnego i zasobów mineralnych od swoich sąsiadów.

Ukraina jest już największym na świecie producentem jęczmienia. Jest druga pod względem uprawy słonecznika i rzepaku. Produkuje około 50 milionów ton zboża, z którego zaledwie połowa trafia na eksport. "W ciągu najbliższych 10 do 15 lat celem tego kraju jest trzykrotne zwiększenie możliwości eksportu, by stać się jednym z głównych dostawców dla największych importerów w basenie Morza Śródziemnego", mówi Jean-Jacques Hervé, były doradca ukraińskiego Ministerstwa Rolnictwa. obecnie pełniący funkcję w Index Bank, spółce zależnej od Crédit Agricole we Francji. "Ten kraj ma potencjał do produkcji 100 milionów ton." dodaje 

Ukraina jest jeszcze daleka od wykorzystania w pełni swoich aktywów. Jedna trzecia z 42 milionów hektarów gruntów ornych leży odłogiem, a kolejna jedna trzecia jest źle eksploatowana. 

Prywatyzacja ziemi rozpoczęła się tam w 1992 r., przydzielając 2 – 5 hektarów dla byłych rolników gospodarstw kolektywnych. W celu zapobieżenia dalszemu podziałowi majątku, postanowiono zakazać sprzedaży gruntów rolnych. Wielu Ukraińców teraz woli dzierżawić ziemię niż pracować samodzielnie. Niektórzy z nich połączyli siły, tworząc małe gospodarstwa, lecz brakuje im środków na rozwój, szczególnie w sytuacji, gdy trudno jest o kredyt, a banki jeszcze nie wyleczyły się z kryzysu finansowego. Z 50,000 tak istniejących gospodarstw, tylko 8500 ma środki na unowocześnianie produkcji i konkurowanie na wolnym rynku. Większość z nich obejmuje co najmniej 500 ha i są prowadzone przez ukraińskie przedsiębiorstwa rolnicze lub zagranicznych inwestorów, w większości ze Skandynawii i krajów anglojęzycznych.

Inwestorzy zagraniczni, którzy przenieśli się tutaj w latach 2006-07, gdy ceny zbóż na świecie skoczyły w górę, muszą teraz przemyśleć swoją strategię. Landkom International, z siedzibą na Wyspie Man, rozpoczęła działalność w zachodniej Ukrainie w 2007 r., ale odnotowali straty wynoszące 56 milionów dolarów następnego roku.

 
Niemniej jednak kraj, nadal jest atrakcyjny dla inwestorów. Francuski holding, Agro Generation, należący do przedsiębiorcy Charlesa Beigbedera, kieruje sześcioma gospodarstwami, obejmującymi ponad 45.000 hektarów i produkującymi 150.000 ton pszenicy, jęczmienia, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika, z których jedna trzecia jest sprzedawana lokalnie. Do końca 2012 r., Beigbeder planuje ponad dwukrotnie zwiększyć areał uprawy. 

Modernizacja gospodarstw rolnych oraz wprowadzanie nowych metod produkcji doprowadziło do postępu. "Osiągamy plony wielkości 40 kwintali [4000 kg] z hektara i mamy nadzieję, że niebawem dojdziemy do 53 kwintali" mówi Charles Vilgrain, jeden z założycieli Agro Generation, które zatrudnia 350 stałych pracowników. "To na pewno połowa plonów Beauce (najważniejszego regionu rolniczego we Francji), ale nasze koszty produkcji są znacznie niższe. Obecnie firma rejestruje 15 – 20% zysków ze wszystkich swoich gospodarstw rolnych, bez żadnych dopłat. 

Początkowo trzeba zainwestować 850 dolarów w każdy hektar ziemi, biorąc pod uwagę, że niektóre z nich leżały odłogiem od lat.

Kierujący agrobiznesem na Ukrainie nie płacą podatku od osób prawnych i korzystają z niskiej stawki VAT. "Nawet bez tych świadczeń będziemy wciąż mieli zdrową marżę zysku", mówi Alexandre Joseph, kierownik finansowy Agro Generation. "Biorąc po uwagę wielkość gospodarstw kierujemy tanim modelem ze znaczącą ekonomią skali.”

Oryginalny artykuł ukazał się w “Le Monde", fot: sxc.hu
Redakcja AgroNews

 

Poprzedni artykułPrzyjazna wieś
Następny artykułAmerykanie vs GMO

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,518ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE