Analizy rynków rolnych kluczowe dla decyzji biznesowych rolników

Ponad 13 mld euro zasili polskie rolnictwo w nowej perspektywie UE. Potencjalni beneficjenci będą musieli jednak mieć także wkład własny i to banki spółdzielcze będą odgrywać dużą rolę we współfinansowaniu tych projektów. Decyzję o przyznaniu finansowania mają bankom ułatwić analizy rynków rolnych dostarczane przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA. Z jej prognoz już dziś korzysta wielu przedsiębiorców, którzy planują inwestycje w gospodarce rolnej.

 

\"rolnictwo,
 

Fundacja od ponad 20 lat przygotowuje bieżące analizy głównych rynków rolnych, które systematycznie dostarcza instytucjom zajmującym się rolnictwem, m.in. Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Narodowemu Bankowi Polskiemu, a także ponad tysięcznej rzeszy subskrybentów, przedsiębiorstwom sektora rolno-spożywczego i rolnikom.

– Wiedza o tym, co się dzieje na rynku mleka, cukru, biopaliw czy zbóż, jest kluczowa z punktu widzenia projektowania zamiarów inwestycyjnych w rolnictwie, jak również w biznesach okołorolnych – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria dr Przemysław Litwiniuk, dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA.

Jak dodaje, raporty fundacji pozwalają wszystkim, którzy są związani z rynkiem rolnym, podejmować bardziej racjonalne decyzje biznesowe. Resort rolnictwa korzysta z prognoz fundacji m.in. przy konstruowaniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W najbliższym czasie FAPA chce stworzyć narzędzia wspierające bankowość spółdzielczą. Ten sektor ma bowiem odgrywać istotną rolę przy finansowaniu wykorzystania środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przez producentów rolnych i podmioty gospodarcze z tego sektora.

– Chcemy dostarczać bankom spółdzielczym informacji na temat sytuacji w poszczególnych gałęziach gospodarki rolnej, tak aby mogły rzetelnie oceniać ryzyka inwestycyjne oraz wspierać rolników i przedsiębiorców, którzy chcą korzystać ze środków pomocowych w nowej perspektywie finansowej, realizując różnego rodzaju projekty finansowane właśnie z II filaru wspólnej polityki rolnej – deklaruje Przemysław Litwiniuk.

Czytaj także:
Rolnicy wstrzymują się z inwestycjami. Producenci maszyn i urządzeń rolniczych czekają na nowy PROW

Jak informuje ministerstwo rolnictwa, łączne środki publiczne przeznaczone na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020 wyniosą ponad 13,5 mld euro, z czego prawie 8,6 mld euro będzie pochodziło z budżetu UE, a niemal 5 mld euro z wkładu krajowego.

– Z racji tego, że dużo środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich będzie przeznaczone na pomoc zwrotną i bezzwrotną dla polskich producentów rolnych, sektor ten będzie potrzebował środków na udział własny – zwraca uwagę dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA. – Banki spółdzielcze są najbliżej sektora rolno-spożywczego, dlatego to do nich chcemy zaadresować pomoc informacyjną tak, aby mogły dobrze i bezpiecznie mogły służyć temu sektorowi.

Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA została wyróżniona nagrodą Business Premium 2015 przez redakcję „Bloomberga” za udostępnianie bezpłatnych analiz na temat sektora oraz dostarczanie szczegółowych informacji dotyczących tendencji, wpływu uregulowań prawnych i ekonomicznych, a także zmian na światowych rynkach rolnych.

– Po ponad 20 latach działalności ta nagroda stanowi wyraz uznania dla moich współpracowników, dla ich fachowości, rzetelności oraz dla wiarygodności fundacji jako podmiotu, który działa na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa – mówi Przemysław Litwiniuk.

Redakcja AgroNews, fot.flickr.com/David Wright

Źródło: Newseria.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics