Od pierwszego stycznia wchodzi nowy podatek, który odczujemy wszyscy

Od 1 stycznia 2021 r. wejdzie w życie ustawa wprowadzająca tzw. “podatek cukrowy”. Spowoduje on wzrost cen słodkich napojów oraz tzw. “małpek” – małych butelek wódki o pojemności 100 i 200 mililitrów.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą podatek cukrowy, który obejmie słodkie napoje i alkohole w butelkach niewielkiej pojemności. W skład podatku ma wchodzić opłata stała i zmienna. Będą one wynosić kolejno 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej.

Od pierwszego stycznia wchodzi nowy podatek, który odczujemy wszyscy
Od pierwszego stycznia wchodzi nowy podatek, który odczujemy wszyscy

Na przedsiębiorców, którzy nie uiszczą podatku, nałożona zostanie tzw. opłata sankcyjna.

Jakie są motywy rządzących?

W uzasadnieniu ustawy rządzący podkreślają, że “głównym celem wprowadzenia opłaty jest promowanie prozdrowotnych wyborów żywieniowych oraz poprawa jakości diety przez ograniczenie spożycia słodkich napojów”.

W tekście powołują się między innymi na utworzony w 2013 r. przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia (najwyższy organ decyzyjny WHO) Globalny Plan Działania na rzecz zwalczania chorób niezakaźnych na lata 2013–2020, a także na dokumenty Europejskiego Regionu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Autorzy ustawy podkreślają, że choroby niezakaźne, takie jak cukrzyca, otyłość, czy miażdżyca, stanowią poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego. W tekście możemy przeczytać, że już około 10 proc. dzieci w wieku 1-3 lat ma nadwagę lub otyłość. Problem dotyczy także niemalże co trzeciego ośmiolatka. Zgodnie z wynikami II Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności (WOBASZ II), wśród dorosłych odsetek ten wynosi 69 proc. mężczyzn i 59 proc. kobiet.

MN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here