Apel opolskiej izby o pomoc sąsiedzką

Zarząd Opolskiej Izby Rolniczej zaapelował do rolników o pomoc sąsiedzką w łagodzeniu skutków ostatnich gwałtownych burz i gradobicia.

Niezależnie od pomocy oferowanej przez rząd i samorządy – głównie kredyty preferencyjne oraz ulgi w podatkach i opłatach – rolnicy mogą pomagać sobie wzajemnie, na przykład przekazując nadwyżki paszy gospodarstwom, które będą jej potrzebowały czytamy w komunikacie izby.

Prośba zarządu Izby Rolniczej w Opolu została podyktowana między innymi sygnałami z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, że w obliczu tegorocznych klęsk atmosferycznych ( przemarznięcia ) może zabraknąć pieniędzy na pomoc celową dla rolników poszkodowanych przez grad. ARiMR przypomina zawsze w takich sytuacjach o ubezpieczeniach upraw, z których nie wszyscy rolnicy korzystają.

W ciągu ostatnich kilkunastu dni przez województwo opolskie przetoczyły się nawałnice i intensywne opady gradu. Ucierpiało wiele upraw w całym regionie. Straty zanotowano nie tylko w roślinach ale również w trwałym majątku rolników, uszkodzone zostały budynki gospodarcze, czy szklarnie. 

Jak zwykle w takich sytuacjach, państwo oferuje pomoc, chociaż najczęściej jest ona związana z możliwością zaciągania kredytów na preferencyjnych warunkach. Rolnicy są jednak sceptycznie nastawieni do tego rodzaju wsparcia. Mają świadomość, że to tylko pożyczki, które trzeba będzie spłacić.

Akcje pomocy sąsiedzkiej w poprzednich latach przynosiły efekty. Nie były to rozmiary, które mogły całkowicie zrekompensować skutki klęsk żywiołowych, ale kilka podmiotów gospodarczych przekazywało np. pasze na rzecz poszkodowanych rolników przypomina zarząd OIR.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here