Apelują o odroczenie zakazu stosowania tlenku cynku w paszach

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej oraz Izba Zbożowo-Paszowa zaapelowały do ministra rolnictwa o odroczenie o pięć lat zakazu stosowania tlenku cynku w paszach dla świń.

\"\"


W czerwcu br. Komisja Europejska wprowadziła zakaz używania leczniczego tlenku cynku (ZnO) w dietach dla zwierząt. Urzędnicy podjęli taką decyzję ze względu na negatywny wpływ tlenku cynku na środowisko naturalne.

Kraje członkowskie mają jednak możliwość odroczenia zakazu o pięć lat. Dlatego Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej oraz Izba Zbożowo-Paszowa apelują do resortu rolnictwa o wykorzystanie tej możliwości.

Tlenek cynku – dlaczego tak ważny w żywieniu świń?

Obecnie w większości krajów członkowskich ZnO jest zarejestrowany jako produkt medyczny, stosowany w paszy dla prosiąt przez pierwsze dwa tygodnie po odsadzeniu i jest przepisywany na receptę przez lekarzy weterynarii.

– Dodatek cynku do paszy hamuje biegunki wywołane przez Escherichia Coli, poprzez zahamowanie rozwoju patogennej flory bakteryjnej. Tlenek cynku, zapewniając prosiętom ochronę, jest istotnym wsparciem dla dobrego funkcjonowania przewodu pokarmowego zwierząt. Stosowanie ZnO znacznie ogranicza konieczność użycia antybiotyków u prosiąt, co jest kluczowe ze względu na jeden z najbardziej newralgicznych elementów produkcji zwierzęcej, jakim jest lekooporność bakterii, która staje się coraz większym problemem w terapii ludzkiej – wyliczają zalety tlenku cynku autorzy wniosku.

oprac. Kamila Szałaj
redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here