Ardanowski: nie boję się protestów, ale to nie rozwiązanie problemu

O konieczności organizowania się rolników w ramach grup producenckich i tworzenia spółdzielni mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania w Lubawie, z rolnikami z terenów województwa warmińsko-mazurskiego.

rolnik, rolnictwo, Jan Krzysztof Ardanowski, spotkania w Lubawie z rolnikami, protest rolników, spotkanie z rolnikami

− Dochody są nie tylko z produkcji. Dochody są wtedy, kiedy rolnik jest udziałowcem następnych ogniw: skupu, przetwórstwa, dystrybucji i handlu. Dopiero wtedy coś zostaje – zaznaczył minister.

− Moim obowiązkiem jest z jednej strony ratowanie rynku, gdy występuje na przykład susza, ale z drugiej działanie razem rolnikami, aby te rynki naprawiać. Moim obowiązkiem jest także mówienie rolnikom co mogą zrobić, aby poprawiać swoją sytuację, zamiast protestować – mówił szef resortu rolnictwa.

Minister przywołał przykłady państw Europy Zachodniej, gdzie forma spółdzielcza przyczynia się do sukcesu rolników. Daje stabilne dochody i możliwość konkurowania na rynku unijnym i nie tylko.

Zdaniem ministra drogą do poprawy sytuacji branży rolnej są rozmowy i dobra współpraca rolników z administracją, a także z przetwórcami żywności i przedstawicielami handlu. To również wsłuchiwanie się w potrzeby konsumentów i wiedza na temat mechanizmów rynkowych.

− Mechanizmy rynkowe w Europie są przewidywalne. Wiemy kiedy będą górki, kiedy będą dołki i jak wygląda system wolnego rynku, gdzie można pomóc, a gdzie nie można. Rolnicy też powinni na tej podstawie planować swoją produkcję. Potrzebna jest do tego wiedza i ścisła współpraca między administracją a rolnikami. Ja nie boję się protestów, ale nie w protestach rozwiązanie problemu – zaznaczył Ardanowski.

Redakcja AgroNews, na podst. MRiRW, fot. MRiRW

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − twelve =

Advertisement
Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,105ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Ciąg dalszy niebezpiecznych burz i upałów!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie dotyczące nadchodzących groźnych burz i upałów. Kulminacja niebezpiecznej pogody spodziewana jest na wieczór. Ulewny deszcz, grad i silny wiatr, w porywach...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE