Ardanowski w Szanghaju: chcemy zwiększyć eksport do Chin

– Chcielibyśmy dalej rozwijać wzajemnie korzystną współpracę handlową z Chinami – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski po spotkaniu ze swoim chińskim odpowiednikiem w Szanghaju.

Szef polskiego resortu rolnictwa spotkał się wczoraj w Szanghaju z ministrem rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich ChRL Hanem Changfu.

– Cieszę się, że rozmawiamy przy okazji Chińskiej Międzynarodowej Wystawy Importowej, bo w tym wydarzeniu bierze udział liczna reprezentacja polskich przedsiębiorców branży rolno-spożywczej – podkreślił minister Ardanowski dodając, że polska delegacja biznesowa składa się z przedstawicieli ponad 80. firm, a na stoisku polskim prezentuje swoje produkty 28 wystawców.

– W naszej dwustronnej wymianie handlowej jest problem z utrzymującym się po polskiej stronie deficytem – zwrócił uwagę minister Jan Krzysztof Ardanowski i podkreślił, że z jednej strony jest on wynikiem przyczyn strukturalnych, ale także z brakiem wzajemności i równego dostępu do rynku.

Chiny ważnym rynkiem eksportowym

Chiny pozostają jednym z priorytetowych krajów w promocji sektora rolno-spożywczego z uwagi na stałe zainteresowanie polskich przedsiębiorców tego sektora wymianą handlową z chińskimi partnerami. Świadczą o tym między innymi częste kontakty dwustronne na poziomie rządowym, jak również regularny udział w najważniejszych imprezach targowych – m.in. tradycyjna już obecność polskiego resortu rolnictwa na targach rolno-spożywczych organizowanych na terenie Chin.

– Chcielibyśmy dalej rozwijać wzajemnie korzystną współpracę handlową z Chinami. Liczymy na wsparcie w naszych staraniach o poszerzenie dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego oraz wspieranie kontaktów polskich i chińskich podmiotów branży rolno-spożywczej – podkreślił polski minister.

Promocja polskiej żywności

Aktualnie na rynku chińskim prowadzone są trzy kampanie promocyjne: „Smaki Europy – jakość i tradycja” (wołowina, wieprzowina, owoce i warzywa), „Europejski drób – w jakości siła” oraz „Makarony Europy”. Te działania oraz udział w targach organizowanych na terenie ChRL pokazują jak dużą wagę przykładamy do rozwoju relacji z Chinami.

Polsko-chińska współpraca w dziedzinie rolnictwa nie ogranicza się tylko do wymiany handlowej. Podczas spotkań zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim omawiane są najważniejsze problemy rolnictwa na świecie, w tym kwestie bezpieczeństwa żywności oraz  współpracy naukowej.

Ściślejsza współpraca handlowa

– Mam nadzieję na dalszy rozwój naszych relacji w najbliższym czasie. W 2019 r. przypada 70. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską, a Chińską Republiką Ludową będzie to doskonała okazja do intensyfikacji naszych kontaktów na różnych szczeblach, zwłaszcza w zakresie handlu żywnością – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas dzisiejszego spotkania omawiano także kwestie dotyczące regionalizacji w zakresie ASF, otwierania rynku na kolejne zakłady drobiarskie,  a także współpracy w zakresie nauki i technologii.

Redakcja AgroNews, źródło: MRiRW, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here