Advertisement

Pół roku umowy o pracę przy zbiorach. Pomocnicy bardziej obciążeni

W niektórych sadach trwają jeszcze ostatnie zbiory późnych odmian jabłek, a od wprowadzenia umowy o pracę przy zbiorach minęło już prawie pół roku. To dobry moment, by przyjrzeć się temu, w jaki sposób wprowadzone regulacje funkcjonują na rynku.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, pomocnik, pomocnik rolnika, praca sezonowa, KRUS,

– Pierwsze miesiące potwierdziły to, czego można było spodziewać się z prognoz dotyczących umowy o pracę przy zbiorach. Najwięcej trudności ten nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej nałożył na pomocników zatrudniających się do pracy przy zbiorach, a nie ich pracodawców – mówi Marta Tomaszewska, Kierownik Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie KALASOFT, będącej liderem na rynku zintegrowanych systemów klasy ERP wspomagających zarządzanie uczelniami wyższymi w Polsce.

Obowiązki pracodawcy

W tym przypadku do obowiązków każdego pracodawcy, czyli np. przedsiębiorcy rolnego, uczelni czy indywidualnego rolnika należało i należy: zawarcie umowy, zgłoszenie pomocnika w ciągu 7 dni do KRUS, opłacenie składek, uwzględnienie w zeznaniu rocznym informacji o przychodach z innych źródeł oraz sporządzenie dla pomocnika deklaracji PIT8c.

– Na uczelniach rolniczych mających własne gospodarstwa tego typu deklaracje funkcjonowały już wcześniej. Dotychczas przeważająca większość z nich korzystała i korzysta jednak z innych form zatrudnienia – wyjaśnia Tomaszewska.

PIT-36. Wzór może się jeszcze zmienić

Tomaszewska przypomina, że niezależnie od pracodawcy, u którego zatrudniał się pomocnik przy zbiorach, powinien on pamiętać o rocznym rozliczeniu się na druku PIT-36.

– W związku z projektem rozporządzenia Ministerstwa Finansów w sprawie wzorów zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, niewykluczone, że zajdą jeszcze zmiany odnośnie tego druku. Warto zachować więc czujność – podsumowuje przedstawicielka firmy KALASOFT.

Obowiązki pomocnika

Przypomnijmy, że do najważniejszych obowiązków osób zatrudniających się na umowę o pracę przy zbiorach należy: zliczanie liczby przepracowanych dni (max. 180 w ciągu roku), złożenie odpowiedniego zeznania podatkowego i zapłacenie podatku. Przychody uzyskane jako „pomoc przy zbiorach” nie mogą być pomniejszane o jakiekolwiek koszty uzyskania przychodu.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 2 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dot. konkurencji rynkowej i jakości żywności

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE