Ardanowski: Walczymy aby rolnictwo ekologiczne stało się polską siłą eksportową

We wtorek, 22 czerwca, podczas kolejnego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich dyskutowano o tym, czy rolnictwo ekologiczne może być polską szansą w globalizującym się świecie.

Ardanowski: Walczymy aby rolnictwo ekologiczne stało się polską siłą eksportową
Ardanowski: Walczymy aby rolnictwo ekologiczne stało się polską siłą eksportową

Gospodarstwa ekologiczne nie powinny być traktowane jako nisza rynkowa

Na forum Rady podjęto rozważania na temat niezbędnych działań, jakie należy podjąć, aby gospodarstw ekologicznych nie traktowano jako niszy rynkowej. Aby stały się ważnym uczestnikiem łańcucha żywności ekologicznej, zaspokajającego potrzeby świadomych konsumentów. Istotnym elementem dyskusji były próby uzyskania odpowiedzi na pytanie – czy polskie rolnictwo jest przygotowane na wyzwania, jakie stawiają cele polityki UE w dziedzinie rolnictwa ekologicznego.

Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa zaprezentowali główne założenia programów unijnych, w których wartość ekologicznych rozwiązań wykorzystywanych w rolnictwie będzie miała szczególne znaczenie. W wystąpieniu wskazano, że przepisy Unii Europejskiej dotyczące rolnictwa ekologicznego mają na celu zapewnienie jasnej struktury produkcji towarów ekologicznych oraz zaspokajanie popytu na wiarygodne produkty ekologiczne, przy jednoczesnym zapewnieniu uczciwego rynku producentom, dystrybutorom i sprzedawcom. W wystąpieniu wskazano na zmiany przepisów, które czekają producentów w dziedzinie rolnictwa ekologicznego. Ministerstwo przedstawiło także informacje na temat prowadzonych działań w zakresie prac legislacyjnych i programowych dotyczących konsultowanego projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym.

Rolnictwo ekologiczne polską siłą eksportową

Podczas spotkania ważne miejsce miał głos rolników i przetwórców, którzy na co dzień prowadzą produkcję ekologiczną. W swoich wystąpieniach praktycy produkcji ekologicznej zwrócili szczególną uwagę na specyficzne problemy polskiego rynku rolnictwa ekologicznego, a także wskazali na elementy, które wpływają na jego ciągle niewystarczająco wspierany potencjał, pomimo wyraźnej innowacyjności tego segmentu gospodarki. Ponadto przedstawili swoje oczekiwania, ale i możliwe rozwiązania dla produkcji ekologicznej, które mogą stanowić o wyjątkowych szansach rozwoju polskiego rolnictwa ekologicznego, osadzonego w rozsądnych warunkach ekonomicznych i przyjaznym otoczeniu prawnym.

Podsumowując spotkanie, Przewodniczący Rady, Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że zwieńczeniem dzisiejszej dyskusji będą rekomendacje Rady m.in. do konsultowanego projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym, opracowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zawierające propozycje, które powinno wdrożyć się w najbliższych latach tak, aby rolnictwo ekologiczne mogło się w Polsce rozwijać nie tylko uwzględniając potrzeby rynku krajowego, lecz także, by stało się polską siłą eksportową.

Źródło: Prezydent.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Suzuki pod kombajnem. Kobieta i troje dzieci w szpitalu

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w pobliżu miejscowości Piecki na terenie powiatu suwalskiego. Kombajn zderzył się z samochodem osobowym, ucierpiały cztery osoby. Kierujący kombajnem nie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,592ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE