ARiMR będzie współpracowała z agencją z Litwy

Daniel Obajtek, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ericas Berontas, szef Krajowej Agencji Płatniczej Litwy podpisali 5-letnie porozumienie o współpracy w zakresie realizacji WPR na lata 2014-2020.

 

\"rolnictwo,

 

Porozumienie dotyczy współpracy pomiędzy agencjami płatniczymi Polski i Litwy m.in. przy podejmowaniu wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć w zakresie schematów WPR 2014-2020.

Współpraca ma dotyczyć również wzajemnego wsparcia administracyjnego w obszarze wdrażania płatności bezpośrednich; rozwoju systemów informatycznych, a także wspólnych inicjatyw na rzecz krajów kandydujących do Unii Europejskiej i krajów trzecich.

Porozumienie zawarte jest na okres pięciu lat z możliwością przedłużenia.

Pierwszym wspólnym polsko-litewskim przedsięwzięciem będzie pomoc przy budowaniu agencji płatniczej na Ukrainie. W sierpniu planowana jest wizyta przedstawicieli ARiMR i NMA w Kijowie, podczas której zawarte ma zostać trójstronne porozumienie.  

Obajtek i Berotas podkreślali, że nowe kraje UE, kraje bałtyckie muszą ze sobą współpracować zarówno na poziomie resortów rolnictwa, ale także na poziomie agencji płatniczych. To – jak mówili – poprawia pozycje m.in. w rozmowach z Komisją Europejską.

Krajowa Agencja Płatnicza powstała w 1999 roku. W perspektywie 2007 – 2013 wdrażała działania litewskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z alokacją 2,28 mld euro. W perspektywie 2014 – 2020 litewska agencja otrzymała 4,63 mld euro na realizację programów dla rolnictwa. NMA wypłaca dopłaty bezpośrednie dla ok. 135 tys. rolników.

Redakcja AgroNBews, fot. ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here