ARiMR doceniona za innowacyjność w informatyce!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymała prestiżową – w świecie informatyków –  nagrodę "Lider systemów otwartych w sektorze publicznym" w kategorii "Innowacje 2013" przyznawaną przez Ogólnoświatową Konferencję Open Source Day, która odbyła się w połowie maja 2014 roku w Warszawie.
 

 

\"\"

 

 
 
Konferencja "Open Source Day" to jedno z największych wydarzeń w Europie poświęconych idei stosowania i udostępniania szeroko pojętych otwartych technologii informatycznych. Ma ona już dziewięcioletnią historię, jest bowiem organizowana w Warszawie od 2005 roku  i stale zyskuje na znaczeniu. W tym roku główną nagrodę Konferencji, odebrał wiceprezes ARiMR Krzysztof Zalewski, któremu towarzyszył Dariusz Bogdan – Wiceminister Gospodarki. 
 
ARiMR już trzeci rok z rzędu została wyróżniana za działania związane z inwestycjami w otwarte technologie informatyczne. Tym samym znaleźliśmy się w zaszczytnym – bardzo wąskim gronie – obejmującym jedynie kilkanaście instytucji państwowych w naszym kraju – mogących pochwalić się tym wyróżnieniem. Przyznawane Agencji kolejne laury i nagrody świadczą o tym, że jest ona najnowocześniejszą instytucją w Polsce jeśli chodzi o używane w nich systemy informatyczne.

W tym roku doceniono to, że Agencja potrafi doskonale wykorzystać nowości w świecie informatyki. Chodzi o sięgnięcie po najnowocześniejsze systemy monitorowania własnej sieci informatycznej, na których wdrożenie nie zdecydowały się inne instytucje, bo systemy te są bardzo skomplikowane. Ich stosowanie przynosi jednak ogromne oszczędności finansowe, które w wypadku ARiMR wynoszą 7 mln. zł rocznie.

Największe korzyści wynikają z tego, że w wypadku tych programów płaci się o wiele mniej za utrzymanie ich sprawności, a ponadto nie trzeba płacić za ich uaktualnianie.  Gdy instytucja czy firma nie korzysta z takiego "otwartego" oprogramowania, a stosuje komercyjne produkty, to wtedy musi ponosić regularne koszty ich aktualizacji.
 

Używanie rozwiązań tzw. Open Source pozwala Agencji znaczenie skuteczniej i efektywniej gospodarować środkami publicznymi, ponieważ można korzystać z ofert wielu dostawców i nie ma problemów z organizowaniem nieograniczonych przetargów oraz ryzyka natrafienia na zmowę przetargową.

Czytaj także: 
Ustawa o ochronie gruntów rolnych ulegnie zmianie?
Resort rolnictwa roztrwania pieniądze!
Czy czekają nas kolejne podwyżki ziemi rolnej?

Bezpośrednie efekty tych wysiłków widać w ARiMR, gdy się spojrzy na rezultaty największych informatycznych postępowań przetargowych przez nią przeprowadzonych w ostatnich latach. Koronnym przykładem jest wynik przetargu na utrzymanie i rozwój Systemu Informatycznego Agencji (SIA) czy też wielu postępowań na zakup infrastruktury bazującej na otwartych standardach, w wyniku którego Agencja zaoszczędziła kilkaset milionów złotych w stosunku do kosztów ponoszonych we wcześniejszych latach.
 

Agencja, będąc instytucją publiczną, musi zwracać szczególną uwagę na otwartość i transparentność swoich zamówień, przestrzeganie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, a stosowanie rozwiązań tzw. Open Source znacznie jej w tym pomaga, przynosi oszczędności a nawet nagrody.
 
Źródło: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
Redakcja AgroNews, fot: sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here