ARiMR jest instytucją bardzo potrzebną wsi, polskim rolnikom i agroprzedsiębiorcom

– Przyszłość rolnictwa jest priorytetem całego rządu – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania w siedzibie kujawsko-pomorskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu.

Spotkanie pod hasłem „Unowocześniamy rolnictwo i obszary wiejskie” zorganizowano z okazji, przypadającego w tym roku, 25-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ważna rola ARiMR

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma bardzo ważną rolę do odegrania w procesie realizacji polityki rolnej tego rządu i rządów kolejnych– mówił minister.

Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że rozwój rolnictwa to nie zwiększanie produkcji, czy maksymalizacja plonów za wszelką cenę. Polskie rolnictwo będzie się rozwijało jako rolnictwo zrównoważone, szanujące przyrodę, dbające o wodę, glebę, krajobraz, przeciwdziałające zmianom klimatycznym.

– Nowoczesne rolnictwo, to rolnictwo oparte o gospodarstwa rodzinne. Również te mniejsze, którym stwarza się warunki do uzyskiwania dochodów, a nie tylko wyciągania ręki po pomoc. W pracy nad taką wsią i rolnictwem nie może zabraknąć Agencji – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Polskie rolnictwo rozwija się

Minister przypomniał, że historia utworzenia ARiMR wiąże się z silną potrzebą sygnalizowaną przed 25 laty przez samych rolników. Potrzebą utworzenia instytucji, która będzie wspierać rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Agencja od samego początku była głównym dystrybutorem środków przeznaczonych na unowocześnianie wsi. W 2004 roku doszła obsługa środków unijnych i ARiMR stała się agencją płatniczą. To dzięki pracy ARiMR do wiejskich szkół trafiły na przykład pierwsze komputery.

– Polskie rolnictwo rozwija się dzięki polityce kolejnych rządów, a Agencja jest narzędziem wykonawczym polityki państwa. Jest instytucją pierwszego kontaktu, która powinna znać oczekiwania rolników i ich potrzeby. Podstawą oceny Agencji jest sprawność jej działania – powiedział szef resortu rolnictwa i dodał, że ma to być miejsce przyjazne rolnikom.  – Ta instytucja ma być przykładem instytucji życzliwej i pomocnej. Jest po to, żeby pomagać polskim rolnikom.

ARiMR jest instytucją bardzo potrzebną wsi

Podczas spotkania w Toruniu Jan Krzysztof Ardanowski wielokrotnie podkreślał, że ARiMR jest instytucją bardzo potrzebną wsi, polskim rolnikom i agroprzedsiębiorcom. Odgrywa i będzie odgrywała ogromną rolę w dystrybuowaniu środków, także na inicjatywy społeczne i inicjatywy samorządów na obszarach wiejskich. – Zależy mi na tym, żeby była to instytucja nowoczesna w zakresie swojego funkcjonowania. Nowocześnie i sprawnie zarządzana.

Minister podziękował wszystkim pracownikom ARiMR za ich trud wkładany w codzienną pracę. Jednocześnie podkreślił kompetencję oraz docenił pracę obecnego kierownictwa oddziału.

Źródło: MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here