Advertisement

ARiMR podsumowuje czerwcowe nabory

30 czerwca był ostatnim dniem naborów w ramach 2 popularnych działań z PROW 2014-2020 oraz 2 programów wsparcia finansowanych z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis. O pomoc mogli starać się: młodzi rolnicy; zainteresowani restrukturyzacją małych gospodarstw; rolnicy, którzy w 2020 r. ponieśli straty w wyniku działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych oraz pszczelarze. ARiMR przedstawia jeszcze nieostateczne dane dotyczące liczby złożonych w tych naborach wniosków.

ARiMR podsumowuje czerwcowe nabory
ARiMR podsumowuje czerwcowe nabory

Premia dla młodych rolników

W naborze wniosków o bezzwrotną premię dla młodych rolników można było starać się o 150 tys. zł. Środki te będą wypłacane w dwóch ratach: 120 tys. zł po spełnieniu warunków do przyznania pomocy, 30 tys. zł po realizacji biznesplanu. Do 30 czerwca do południa Agencja otrzymała blisko 2 tys. takich wniosków.

Restrukturyzacja małych gospodarstw

Z kolei ok. 12,5 tys. wniosków złożyli rolnicy zainteresowani restrukturyzacją małych gospodarstw. Na takie inwestycje można było otrzymać 60 tys. zł bezzwrotnej premii wypłacanej w dwóch ratach: 48 tys. zł po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy, 12 tys. zł po prawidłowej realizacji biznesplanu.

Szkody w uprawach

O pomoc finansową mogli się też ubiegać rolnicy, w których gospodarstwach w 2020 r. powstały szkody w uprawach w wyniku: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, uderzenia pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny. Warunkiem otrzymania wsparcia było wykazanie zniszczeń co najmniej 20 proc. plonu, a straty w całym gospodarstwie musiały przekroczyć 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. Do Agencji do 30 czerwca do godz. 16 trafiło 26,55 tys. takich wniosków.

Przezimowanie rodzin pszczelich

Do 30 czerwca o dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich mogli zwrócić się do ARiMR pszczelarze zarejestrowani w ewidencji producentów i wpisani do specjalnego rejestru. Na ten cel przeznaczono 20 zł do każdej rodziny pszczelej, której udało się przetrwać zimę. Według raportu o taką pomoc ubiega się 20,17 tys. zainteresowanych.

Jest porozumienie w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2022 r.

Przedstawione dane nie są ostateczne. Wnioski można bowiem składać jeszcze do 30 czerwca do północy za pośrednictwem platformy ePUAP. Można je także złożyć za pośrednictwem rejestrowanej przesyłki pocztowej nadanej w placówce Poczty Polskiej, a takiej sytuacji zanim trafią one do ARiMR minie trochę czasu.

Źródło: ARiMR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Ceny skupu produktów rolnych wzrosły aż o 45,1 proc. GUS podał szczegóły

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w kwietniu 2022 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 8,7%), jak i w porównaniu z analogicznym...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE