ARiMR zwiększa limity na kredyty klęskowe. Więcej rolników otrzyma wsparcie

5 czerwca 2024 r. na internetowej Platformie Aplikacyjnej Agencja zwiększa udostępniony współpracującym bankom na 2024 r. limit akcji kredytowej i limit dopłat do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne (linia K01 i K02).

Łączne udostępnione limity środków dla kredytów klęskowych (linia K01 i K02) wyniosą:

  • limit akcji kredytowej w wysokości 200 mln zł,
  • środki w kwocie 10 mln zł na dopłaty do oprocentowania w/w kredytów.

Na co może zostać udzielony kredyt?

Kredyt może zostać udzielony w celu wznowienia produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez:

1) suszę – NS,

2) grad – NG,

3) deszcz nawalny – NO,

4) ujemne skutki przezimowania – NU,

5) przymrozki wiosenne – NM,

6) powódź – NP,

7) huragan – NH,

8) piorun – NA,

9) obsunięcie się ziemi – NZ,

10)  lawinę – NL,

zwane dalej niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Wysokość kredytu i wkład własny

1.  Kwota kredytu z linii K01 nie może przekroczyć wysokości szkód w środkach trwałych poniesionych bezpośrednio w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, oszacowanej przez Komisję powołaną przez wojewodę, oraz wynosić więcej niż:

1) 5 mln zł dla podmiotu, który korzysta z kredytów zaciągniętych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych, w tym w gospodarstwach prowadzących chów i hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych,

2) 8 mln zł dla podmiotu, który korzysta z kredytów zaciągniętych na wznowienie produkcji w działach specjalnych produkcji rolnej.

2.  Kwota kredytu z linii K02 nie może przekroczyć wysokości szkód w uprawach rolnych lub zwierzętach gospodarskich, tj. nie może przekroczyć kwoty obniżenia dochodu zwiększonej o koszty poniesione z powodu niekorzystnego zjawiska atmosferycznego oraz zmniejszonej o koszty nieponiesione ze względu na niekorzystne zjawisko atmosferyczne oraz wynosić więcej niż:

1) 5 mln zł dla podmiotu, który korzysta z kredytów zaciągniętych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych,

2) 8 mln zł dla podmiotu, który korzysta z kredytów zaciągniętych na wznowienie produkcji w działach specjalnych produkcji rolnej.

Szczegółowe warunki i zasady udzielania kredytów są dostępne w zakładce „Pomoc krajowa” –  otwórz

Materiały

Wzór wniosku o kredyt klęskowy

Źródło: ARiMR

Małgorzata Kulma
Małgorzata Kulmahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: m.kulma@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Gospodarstwa mleczne wegetują chyba że nie mają kredytów to przetrwają .Kiedy rząd pomyśli o pomocy dla producentów mleka Czy tylko zbożowcy są w naszym kraju potega. Dlaczego inne kraje zadbały o gospodarstwa mleczne i otrzymali wsparcie do krowy i mleka Nie tłumaczyli że jest dopłata do krowy z ARiMR bo taka wszystkie krają dają za spełnieniemie warunków Tylko nasz rząd nie wie że istnieją takie gospodarstwa a może wiedzą że o tym i specjalnie pozbawiają nas pomocy abyśmy sami zrezygnowali z produkcji Widocznie wola wspierać kraje mesuru i jeść wszystko co u nas zakazane 20 lat temu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

KRUS podał wysokość składek na trzeci kwartał

Kasa informuję, że Uchwałą Nr 5 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 6 czerwca 2024 r. została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics