“Armagedon zbliża się do Polski”. PO chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

Platforma Obywatelska apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na terenie całego kraju oraz utworzenie Specjalnego Funduszu Klęskowego do Walki z ASF.

Platforma Obywatelska przypomina, że od dwóch lat w Polsce rozprzestrzenia się wirus ASF. Do 8 lutego 2018 r. wykryto 107 ognisk u świń i 1267 przypadków wśród dzików.

Armagedon zbliża się do Polski – mówi posłanka PO i wiceszefowa komisji rolnictwa Dorota Niedziela.
Jej zdaniem przez zaniedbania rządu PiS grozi nam wybicie dwóch milionów świń i likwidacja kilkudziesięciu tysięcy gospodarstw.

Masowe kontrole

Od marca rozpoczną się masowe kontrole w gospodarstwach pod kątem przestrzegania nowych restrykcyjnych zasad hodowli. PiS zapowiedział ponad 450 tysięcy kontroli sanitarnych w całym kraju. W Polsce mamy 238 tys. takich gospodarstw i 14 milionów pogłowia świń.

– Niestety w tych przepisach nie przewidziano pomocy dla gospodarstw małych, do 50 sztuk, co oznacza, że będą musiały zlikwidować hodowlę. Może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw, gdzie hoduje się 2 miliony świń. Te gospodarstwa minister Jurgiel zostawił bez żadnej pomocy – oburza się posłanka.

Obowiązki bez pomocy

Niedziela uważa, że Ministerstwo Rolnictwa nakłada obowiązki na rolników, natomiast nie proponuje żadnej wymiernej pomocy.

Brakuje konkretnych informacji (kwot) o rekompensatach za wygaszenie produkcji – mówi posłanka.

Miliardowe straty

Jej zdaniem skutki dla gospodarki będą dramatyczne.

Gwałtowny spadek pogłowia trzody chlewnej aż po wygaszenie produkcji trzody chlewnej na terenie całej Polski. Dodatkowe zagrożenia to wstrzymanie eksportu. W 2016 roku Polska wyeksportowała 692 tys. ton żywca , mięsa, tłuszczów i przetworów wieprzowych o wartości 1,4 mld euro – przypomina Niedziela.

W ocenie posłanki PO  istnieje zagrożenie, że ponad milion osób na wsi utraci środki na utrzymanie.

Niedziela ostrzega, że nastąpi wzrost cen detalicznych w związku z koniecznym importem wieprzowiny, a straty dla polskiej gospodarki z powodu ASF będą sięgać miliardów złotych.

– Polacy będą musieli pożegnać się z polskim schabowym. Do tego dojdzie utrata miejsc pracy, bankructwa gospodarstw rolnych i zakładów przetwórczych – dodaje posłanka.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Krzysztof Białoskórski/Sejm RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here