W 2013 roku warunki wegetacji zbóż w Europie (w tym w UE i krajach WNP) były lepsze niż w roku 2012, który w niektórych krajach będących dużymi producentami zbóż był nieurodzajny. W związku z tym, zarówno według prognoz KE, jak i USDA w bieżącym roku zbiory zbóż w Europie będą znacząco większe od ubiegłorocznych. Również zbiory światowe zapowiadają się lepiej niż w poprzednim sezonie.
Według danych USDA (z 12 sierpnia 2013 r.) światowe zbiory zbóż w sezonie 2012/2013 były o około 4% niższe niż w 2011/2012, natomiast w sezonie 2013/2014 są prognozowane na poziomie 1.951 mln ton (bez ryżu), tj. o 9,4% wyższym niż w poprzednim sezonie. Na rynek światowy powracają Rosja i Ukraina, w których przewidywane zbiory zbóż mogą być o 30-35% większe niż w poprzednim sezonie.
Prognozy dobrych zbiorów, a w okresie żniw bieżąca wzmożona podaż ziarna, spowodowały dynamiczny spadek cen zbóż w wielu krajach eksportujących zboże.
Czytaj także:
Unia zbierze rekordowe ilości kukurydzy!
Susza rolnicza nam nie zagraża
Ograniczenie produkcji biopaliw uderzy w rolnictwo!
W końcu lipca 2013 r. ceny zbóż w Unii Europejskiej były znacznie niższe niż rok wcześniej. Według obliczeń ARR (na podstawie danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW) w Unii Europejskiej średnia cena pszenicy konsumpcyjnej (wyrażona w PLN) była niższa o 15%, a pszenicy paszowej i jęczmienia paszowego o 20%. W mniejszym stopniu potaniała kukurydza, której zbiór odbywa się w późniejszym terminie.
Pszenica konsumpcyjna
Największe spadki cen pszenicy konsumpcyjnej w okresie od końca lipca 2012 r. do końca lipca 2013 r. nastąpiły na Węgrzech (o 32%), w Bułgarii (o 28%) i we Francji (o 27%). Większy niż w Polsce spadek cen odnotowano również w Niemczech (o 24%), w Rumunii, Hiszpanii (po 21%), na Litwie (o 19%), w Estonii i we Włoszech (po 17%). W Polsce w analizowanym okresie ceny pszenicy konsumpcyjnej obniżyły się o niecałe 14%.
Pszenica paszowa
Pszenica paszowa na Węgrzech potaniała o 32%, na Słowacji o 29%, w Niemczech i w Rumunii o około 24%, a w Polsce o niecałe 18%. Spośród pozostałych ośmiu państw UE regularnie raportujących do Komisji Europejskiej ceny pszenicy paszowej, większe niż w Polsce obniżki cen tego zboża odnotowano jeszcze w pięciu krajach (o 20-28%).
Jęczmień paszowy
W porównaniu z cenami sprzed roku jęczmień paszowy najbardziej potaniał na Słowacji i na Węgrzech (o 29 i o 28%). We Francji spadek cen tego zboża wyniósł 26%, a w Niemczech 25%. W Polsce ceny jęczmienia paszowego obniżyły się o niecałe 20%. Większy niż w Polsce roczny spadek cen jęczmienia odnotowano również w Hiszpanii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, na Litwie i w Bułgarii.
Źródło: Agencja Rynku Rolnego
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu