Ceny rzepaku i pszenicy pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy doszło do zmowy cenowej na rynku rzepaku i pszenicy – poinformowała rzeczniczka urzędu Małgorzata Cieloch.

 

\"\"

 

Rzeczniczka zastrzegła, że działania UOKiK mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Urząd stara się ustalić, czy przedsiębiorcy, skupujący rzepak i pszenicę, nie zawierali między sobą umów, mających na celu zaniżenie cen skupu. Podkreśliła, że na razie nikt nie jest podejrzany, więc czynności toczą się nie przeciwko komuś, lecz w sprawie.

Czytaj także:
Szkody dzikich zwierząt z rekompensatą państwa
Kolejny cios w polskich rolników! Miliony euro do zwrotu!
Sytuacja na rynku zbóż i rzepaku

Urząd sprawdza m.in. jak kształtowały się ceny rzepaku i pszenicy w ostatnich dniach i porówna te informacje z wcześniejszymi danymi. W tym celu może zwrócić się o informacje do firm, działających na tym rynku. Również sami wytwórcy mogą kontaktować się z UOKiK.

W tym sezonie ceny rzepaku i zbóż spadły nawet o połowę. Dla wielu rolników uprawa stała się nieopłacalna. Z wnioskiem o zbadanie tej sprawy przez UOKiK wystąpił minister rolnictwa Stanisław Kalemba. – Czekamy na analizę i wyniki. Niech zajmie się tym urząd, który został do tego powołany – mówił minister.

Źródło: TVP Info, www.tvp.info
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here