ARR: przekroczenie kwoty mlecznej wynosi ok. 6 proc.

Polscy producenci przekroczyli krajowy limit produkcji mleka o ok. 6 proc. – poinformowała Agencja Rynku Rolnego. Oznacza to, że producenci będą musieli zapłacić kary znacznie wyższe niż za poprzedni rok kwotowy.
 

\"rolnictwo,
 

Od kwietnia 2014 roku do marca 2015 roku do podmiotów skupujących dostarczono ok. 10,51 mld kg mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu. Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 12 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 wyniósł ok. 105,87%. Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 105,83%.

W marcu 2015 roku do podmiotów skupujących dostarczono 876,81 mln kg mleka, tj. o 0,56 % mniej niż przed rokiem.

W marcu ARR oceniała, że kara za nadprodukcję może wynieść nawet 70 groszy za litr.

Czytaj także:

Siekierski: Co po likwidacji kwot mlecznych?
Kary będą rozłożone na raty. Ale dziś producenci mleka z obawą patrzą w przyszłość – rozmowa z Dorota Śmigielską z PFHBiPM

W ubiegłym roku kwotowym Polska także przekroczyła swój limit produkcji mleka. Wówczas kary dla rolników wyniosły ok. 30 gr za litr mleka ponad limit. Polscy producenci w ub. roku przekroczyli produkcję mleka o 167 mln kg, a łączna kara wyniosła ok. 200 mln zł.

W Polsce produkcją mleka zajmuje się 144 tys. gospodarstw rolnych.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/panafotkas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here