ASF może być przenoszony podczas zbiórki padłych świń

Wirus ASF może być przenoszony między chlewniami podczas zbiórki padłych świń przez firmy utylizacyjne – uważają przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

\"rolnik,

Jak wirus przenika do stad świń?

Wirus ASF atakuje z niespotykaną dotychczas częstotliwością. Od czerwca zanotowano już 42 ogniska choroby, a od początku jej wystąpienia (od 17 lutego 2014 r.) – 65.

Co dziwne, ogniska pojawiają się nawet w tych rejonach, gdzie w pobliżu gospodarstw nie notowano wcześniej przypadków ASF u dzików. W takich okolicznościach zawleczenie wirusa pochodzącego od dzików wydaje się mało prawdopodobne. Przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej uważają, że wirus może być przenoszony między chlewniami podczas zbiórki padłych świń przez firmy utylizacyjne.

Zbiórka padłych świń odbywa się poprzez przemieszczanie specjalistycznego samochodu od gospodarstwa do gospodarstwa, aż do wypełnienia całej jego ładowności. Nieopłacalny byłby wyjazd tylko do jednego gospodarstwa po jedną lub kilka sztuk padliny. Samochód, który powinien przed wyjazdem z zakładu być umyty i zdezynfekowany nie zawsze spełnia wymagane standardy. Otrzymujemy takie sygnały z terenu i na to chcemy zwrócić uwagę – wyjaśnia Związek.

KZP-PTCH skierował już w tej sprawie pismo do ministra rolnictwa oraz głównego lekarza weterynarii. Domaga się, by wzięli oni pod uwagę możliwość przeniesienia wirusa do stad świń podczas zbiórki padliny przez firmy utylizacyjne.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here