ASF rozprzestrzenia się w Czechach

Kolejny przypadek ASF u świń w Czechach. W ciągu dwch dni od oficjalnego potwierdzenia przez czeskie służby weterynaryjne pojawienia się po raz pierwszy w tym kraju afrykańskiego pomoru świń u dzików, mamy kolejny przypadek tej choroby.

\"rolnictwo,

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, polski Główny Lekarz Weterynarii został poinformowany przez system ADNS o wystąpieniu w Czechach kolejnego przypadku ASF u dzików.

Winny człowiek?

Przypadek choroby został stwierdzony w kraju zlińskim (miasto Zlin) położonym we wschodniej części Republiki Czeskiej w odległości 90 km od granicy z Polską.

Pojawienie się wirusa w odległości ponad 400 km od wcześniejszych przypadków w innych krajach wskazuje na czynnik ludzki jako wektora rozprzestrzeniania się choroby.

W wyznaczonej strefie zakażonej wprowadzono zakaz polowania na dziki i monitoring populacji tych zwierząt. Ponadto będzie przeprowadzony spis świń utrzymywanych w gospodarstwach. Rolnicy będą musieli powiadamiać służby weterynaryjne o wszelkich zmianach w stanie zdrowia swoich stad czy planowanym uboju świń.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here