ASF w natarciu. Będą rekompensaty za likwidację produkcji świń?

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa minister rolnictwa Martek Sawicki poinformował, że przygotowywane są przepisy, które umożliwią szybkie zwalczenie ASF w Polsce.

 

\"rolnictwo,
 

Z informacji TVN24.pl wynika, że rolnicy, którzy świadomi zagrożenia chorobą podejmą decyzję o likwidacji produkcji dostaną rekompensaty za to, że przez 3 lata nie będą hodowali świń. Jeżeli jednak będą musieli zlikwidować stado z polecenia lekarza weterynarii dostaną zapłatę tylko za usuwane świnie.

Minister zaznaczył, że w 3-kilometrowej strefie, gdzie wystąpiły dwa ogniska ASF u świń, cała trzoda została wybita (300 sztuk). Dotychczas w Polsce wykryto 18 przypadków tej choroby u dzików.

Osiemnasty przypadek ASF stanowi grupa szesnastu padłych dzików znaleziona na polu kukurydzy
oraz w jego najbliższym otoczeniu (przylegających do pola zagajnikach), w pobliżu miejscowości Piłatowszczyzna, w gminie Gródek, powiat białostocki, województwo podlaskie, w odległości ok. 15 km od granicy polsko-białoruskiej.

Jak informuje TVN24.pl, resort rolnictwa opracował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, który przewiduje ograniczenie liczb gospodarstw niespełniających wymagań bioasekuracji, czyli procedur, działań i programów, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia drobnoustrojów do określonego środowiska. Chodzi o to, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt. Projekt ten we wrześniu przyjął już Stały Komitet Rady Ministrów.

Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

Źródło: GLW, TVN24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here