ASF w pytaniach i odpowiedziach

ASF już kolejny rok dziesiątkuje hodowle świń. Nie każdy jednak wie, czym ta choroba jest, jak się przenosi i jakim zwierzętom zagraża.

ASF w pytaniach i odpowiedziach
ASF w pytaniach i odpowiedziach

ASF – co to za choroba, i którym gatunkom zwierząt zagraża?

Afrykański Pomór Świń (African Swine Fever) w skrócie ASF to choroba zakaźna, szerząca się w bardzo szybkim tempie. Na ASF podatne są świnie domowe, dziki oraz świniodziki, natomiast pozostałe gatunki zwierząt nie są wrażliwe na zakażenie.

W zależności od formy choroby zakażenie może przebiegać powoli bądź szybko dziesiątkując stado, w którym śmiertelność sięga nawet 100%.

Przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (4-19 dni w środowisku naturalnym, a w przypadku przebiegu ostrego 3-4 dni).

Wirus odporny jest na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale oraz tkankach przez okres 3-6 miesięcy, a w kościach nawet do 12 miesięcy.

Czy wirus ASF jest groźny dla człowieka?

Człowiek nie jest wrażliwy na zakażenie wirusem ASF, co oznacza że choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka.

Jakie są najczęstsze drogi zakażenia wirusem ASF?

Wirus z łatwością rozprzestrzenia się za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu oraz narzędzi, a także zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa tj. gryzonie, koty czy psy. Również skażona pasza, woda oraz tzw. zlewki kuchenne zawierające nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików stanowią źródło rozprzestrzeniania się choroby.

Kiedy stwierdzono po raz pierwszy ASF w Polsce?

W Polsce ASF po raz pierwszy stwierdzono w lutym 2014 roku, w powiecie sokólskim w województwie podlaskim u dzików.

Jakie działania podejmuje się przy stwierdzeniu ASF u świń?

Wystąpienie Afrykańskiego Pomoru Świń w gospodarstwie (ognisko ASF) ściśle związane jest z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną stanowczych działań w celem jak najszybszej likwidacji tego ogniska oraz ustalenia źródła choroby i jej transmisji na inne gospodarstwa.

Czynności podejmowane w przypadku stwierdzenia ogniska ASF pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej to m.in. :

– niezwłoczne zabicie, a następnie zniszczenie zwłok wszystkich świń w gospodarstwie, w którym stwierdzono wystąpienie ASF,

– wszelkie produkty pozyskane od świń, przedmioty i substancje (np. pasze), które mogły zostać zakażone ASF a nie mogą być odkażone muszą ulec zniszczeniu ,

– gospodarstwo, w którym wystąpił ASF podlega czyszczeniu i dezynfekcji preparatami biobójczymi unieszkodliwiającymi wirusa ASF,

– po zakończeniu niezbędnych działań w celu zlikwidowania wirusa ASF, aby do gospodarstwa wprowadzić ponownie zwierzęta musi minąć okres min. 40 dni od dnia zakończenia dezynfekcji,

– wokół ogniska ASF wprowadza się obszar zapowietrzony o średnicy min. 3 km oraz obszar zagrożony sięgający min. 7 km poza obszar zapowietrzony,

– na obszarach zapowietrzonym i zagrożonym obowiązują odpowiednie zakazy i nakazy oraz ograniczenia połączone z nadzorem stanu zdrowia świń w tych obszarach.

Dramat hodowców świń: sklepy nie chcą mięsa

Jakie są przewidziane restrykcje wokół gospodarstw w obszarach zapowietrzonym (min. 3 km) i zagrożonym (min. 7 km) ?

Ograniczenia dotyczą w szczególności przemieszczania świń z i do gospodarstw w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych.  Gospodarstwo utrzymujące świnie i znajdujące się w obszarach zapowietrzonym lub zagrożonym posiada bezwzględny zakaz wyprowadzania świń przez okres:

– obszar zapowietrzony – 40 dni (powiatowy lekarz weterynarii posiada uprawnienia do skrócenia okresu zakazu do 30 dni)

– obszar zagrożony – 30 dni (powiatowy lekarz weterynarii posiada uprawnienia do skrócenia okresu zakazu do 20 dni)

Po odpowiednim okresie uzyskujemy pozwolenie do powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczanie zwierząt.

Hodowca, który spełniał wymagania weterynaryjne z zakresu bioasekuracji oraz identyfikacji i rejestracji świń, a wystąpiła u niego w stadzie choroba, otrzymuje odszkodowanie za straty poniesione podczas działań Inspekcji Weterynaryjnej.

Źródło: CDR Brwinów

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics