ASF znów zaatakował! W Mieni trwa likwidacja ponad trzech tysięcy świń

Dramat w Mieni! W jednym z gospodarstw trwa właśnie likwidacja ponad trzech tysięcy świń, u których wykryto wirusa ASF. To jedno z największych ognisk choroby u trzody chlewnej w Polsce.

ASF, Mienia, świnie, trzoda chlewna, walka z ASF

Dramatyczne sceny rozgrywają się w jednym z gospodarstw w miejscowości Mienia koło Mińska Mazowieckiego (woj. mazowieckie). W związku z wykryciem wirusa ASF w jednej z chlewni, trwa likwidacja 3347 świń. Na miejscu obecne są służby weterynaryjne, straż pożarna i policja. W ciągu najbliższych dni zostaną wyznaczone strefy zapowietrzone i zagrożone, w promieniu 10 km od ogniska.

ASF, Mienia, świnie, trzoda chlewna, walka z ASF
Trwa likwidacja 3347 świń w Mieni. Na miejscu obecne są służby weterynaryjne, straż pożarna i policja.

Zgodnie z przepisami pod nóż mogą trafić także świnie znajdujące się zarówno w strefie zapowietrzonej (w promieniu 3 km od ogniska) jak i zagrożonej (w promieniu 7 km od strefy zapowietrzonej). A w pobliskich miejscowościach, m.in. w Janowie znajdują się duże stada świń, należące do ojca poszkodowanego hodowcy z Mieni.

ASF, Mienia, świnie, trzoda chlewna, walka z ASF

Na tę chwilę powiatowa lekarz weterynarii z Mińska Mazowieckiego skupia się na likwidacji ogniska ASF w Mieni. Nie ma żadnej decyzji odnośnie likwidacji świń w pobliskich chlewniach. Po wyznaczeniu strefy zapowietrzonej i zagrożonej odbędą się perlustracje gospodarstw z tych stref i dopiero na tej podstawie lekarz weterynarii podejmie stosowne decyzje – tłumaczyła w rozmowie z nami inspektor weterynarii z Wojewódzkiego Inspektora Weterynarii w Siedlcach.

W tym roku główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 1358 przypadków ASF u dzików oraz 20 ognisk u trzody chlewnej.

Tylko w lipcu stwierdzono dziesięć nowych ognisk w stadzie świń: w woj. mazowieckim, warmińsko-mazurskim i lubelskim.

Kamila Szałaj

1 KOMENTARZ

  1. OTO JAK NISZCZY SIE POLAKÓW I POSLKI KAPITAŁ !!!!!
    Poniewaz nadal sa rolnicy, którzy nie chca tuczu nakładczego i maja WŁASNE ŚWINIE, to sie je ZABIJA pod przykrywka RZEKOMEGO Afrykańskiego pomoru świn !!!!!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here